Yiğit Akü olarak deneyimimizle farklılaşıyoruz

Yiğit Akü İhracat Müdürü Zeki Gündoğdu

Öncelikle Yiğit Akü’nün faaliyetlerinden söz ederek başlayabilir misiniz?

Yiğit Akü olarak tarihin en verimli yılını 2018’de geçirdik. Hedeflerimizin üzerinde rakamlara ulaştık. Bu yıl ise geçen yıl yapmış olduğumuz hedefin üzerinde bir hedef koyduk kendimize. Geride bıraktığımız ilk üç aya baktığımızda satış oranlarımız çok daha iyi gidiyor. Bu sonuçlarda Yiğit Akü’nün son 3-4 yılda göstermiş olduğu yükselişi baz alabiliriz. Geçen yılı kapattığımızda veriler bizim sektörde lider olduğumuzu gösteriyordu. Son üç yıldır akü sektöründe lider konumdayız

2019 yılı hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?

2019 için geçtiğimiz yılın üzerinde çıkmayı hedefliyoruz. Ama küresel krizi göz önünde bulundurursak geçen yıla göre daha zor bir dönem bizi bekliyor. Ancak biz hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

İhracat olarak baktığınızda yeni pazar hedefiniz var mı?

90 ülkenin üzerinde ihracatımız var. Bu hedeflerimizi de yükseltmek istiyoruz. Daha fazla sayıda pazara ulaşarak müşteri sayımızı artırmak ve Yiğit Akü’yü farklı lokasyonlara taşımak istiyoruz.

Yiğit Akü olarak baktığımızda hangi ürünleriniz öne çıkıyor?

Yiğit Akü olarak 2018 yılında 3. yeni fabrika açtık. Aynı zamanda otomotiv fabrikamızda kapasite artışına gittik. Şu andaki üretim kapasitemiz 7 milyon adet. Bizdeki üretim kapasitesi Ortadoğu, Avrupa ülkeleri, Afrika ülkelerine baktığımız zaman en büyük ihracatçı pozisyonunu bize getiriyor. Bildiğiniz gibi biz sadece aftermarkette ihracat yapmıyoruz. OEM’ de de ihracat yapıyoruz. Bu yıl fuara yeni bir ürünümüzle geldik. Bununla ilgili akülerimizde var standımızda.  Signature Line adı altında olan yeni ürünümüz. Bu niş ürünü de bütün pazarlara tanıtmak için buraya getirdik.

Yeni ürününüzün teknik detaylarından bahsedebilir misiniz?

Bu yeni ürün, normal standart akülerden müşterilerin beklentisi doğrultusunda OEM seviyesinde daha yüksek kapasiteli ve CCA verebilen özelliklere sahiptir. Yiğit Akü, Ar-Ge olarak sürekli geliştirme gösteriyor. Endüstriyel fabrikamızda sürekli yeni ürünler yapıyoruz. Ön frontal akülerden golf akülere Ar-Ge yatırımına önem veriyoruz. Şu an start-stop akülerde olan ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Uzak Doğu ülkeleri özel start-stop akü üretimlerimiz var. Mevcut pazarlarımızı bu şekilde genişletmeyi amaçlıyoruz.

Yiğit Akü’nün genel olarak rakiplerinden farkları nelerdir?

Yiğit Akü olarak çok genç ve dinamik bir ekibe sahibiz. Müşteri talepleri doğrultusunda üretimler yapabiliyoruz. Fiyat konusunda tabii ki kriterlerimiz var ancak esneklik payımızda mevcut. Üretim olarak rakiplerimizden çok fazla üretim kapasitemiz bulunuyor. İhracat deneyimimiz rakiplerimize oranla daha çok. Deneyim olarak rakiplerimizin önünde olduğumuzu düşünüyoruz.