Rockwell Automation İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi

Endüstriyel otomasyon ve dijital dönüşüm alanında dünya lideri Rockwell Automation, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü OTOKON’un düzenlediği ‘Otomasyon Konuşalım’ etkinliğinin ikincisinde bir araya geldi. Pandemi nedeniyle online gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerle bir araya gelen Rockwell Automation Akıllı Üretim ve Dijital Dönüşüm Müdürü Cihan Bulut, Rockwell Automation Teknoloji, Güç Kontrolü ve Bileşenleri Uzmanı Erdem Akın, geleceğin dijital dönüşüm liderleriyle mesleki deneyimlerini, iş hayatında başarılı olmanın sırlarını ve gelecekte öğrencileri nasıl bir dijital dünya beklediğini paylaştı.

Endüstriyel otomasyonda dünya lideri Rockwell Automation öncülüğünde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) OTOKON Kulübü tarafından İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde düzenlenen “Otomasyon Konuşalım” etkinliği, bu yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. ‘Dijital Dönüşüm’ ana başlığında öğrencilerle online olarak bir araya gelen Rockwell Automation Akıllı Üretim ve Dijital Dönüşüm Müdürü Cihan Bulut ve Rockwell Automation Teknoloji, Güç Kontrolü ve Bileşenleri Uzmanı Erdem Akın, sektör deneyimlerini, sektörlere ve işletmelerin dijital dönüşümdeki başarı hikayelerini ve gelecek beklentilerini öğrencilerle paylaştı.

“Geleceğin dili kodlama ve otomasyon”

‘Dijital Dönüşüm’de geleceğin dilinin kodlama ve otomasyon olduğunun altını çizen Bulut, “Teknolojinin gelişmesiyle oldukça hızlı bir dijital değişim yaşıyorduk. Pandemiyle birlikte bu değişim daha da hızlandı ve bir dönüşüm süreci başladı. Dijital, hayatımızı devam ettirmek için zorunlu bir dil oldu. Bankacılıktan üretime, sanayiden tarıma kadar sektörlerin devamı için dijitale yatırım zorunlu haline geldi. Sektörlerin devamlılığı için son derece önemli olan bir alanda, geleceğin liderlerinin de kendilerini bu değişime şimdiden hazırlamaları gerekiyor. Özellikle mühendislik ve üretim anlamında otomasyon ve dijital dilin öğrenilmesi, uygulanması ve bu alanda deneyim kazanılması son derece önemli” dedi.

“Öğrencilerin yanında oluyoruz”

Geleceğin mühendislerinin kendilerini şimdiden bu dönüşüme hazırlamasının onları bir adım daha ileri taşıyacağını sözlerine ekleyen Bulut, “Rockwell Automation olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurduğumuz eğitim laboratuvarımızla öğrencileri geleceğe hazırlıyoruz. Onların iyi birer mühendis olmasının yanı sıra gelecek trendlerini belirleyen birer dijital dönüşüm lideri olmaları için çalışıyoruz.  Laboratuvarımızdan çıkan yüzlerce bitirme tezi bulunuyor. Bu laboratuvardan mezun olup Rockwell Automation’da ve sektörde profesyonel olarak çalışan birçok arkadaşımız bulunuyor. Öğrencilerle konuşup onları yalnız bırakmıyoruz, her zaman onların yanında oluyoruz. Öğrencileri geleceğe, geleceği dijitale hazırlıyoruz” diye konuştu.

“Öğrencilerin geleceği şekillendirmelerini arzuluyoruz”

Canlı yayında katılımcıları laboratuvarda tura çıkaran Erdem Akın, tüm demosetlere uğrayarak sistemlerin çalışma prensipleri ve öğrencilere ne gibi fırsatlar sunduğunu anlattı. Akın, “Laboratuvar turumuzda şimdiye kadar dijitalizasyon konusunda yapılan çalışmaları ve yapmayı planladığımız Lab 4.0 projesini konuştuk. Lab 4.0 projesi ile laboratuvardaki tüm akıllı cihazların IOT platformumuz ThingWorx platformuna entegrasyonunu sağlayacağız. Toplayacağımız veri setleri ile öğrencilerin Endüstri 4.0 uygulamaları gerçekleştirerek, geleceği şekillendirmelerini arzuluyoruz” dedi.