Osram Türkiye’de 2019’da yol güvenliği için teknolojik ekipmanlara odaklanacağız

Osram Türkiye CEO’su Can Dikmen

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

Bu yıl içerisinde Osram Türkiye olarak Türk otomotiv yedek parça sektörünün önemli firmalarından Martaş ve Dinamik Otomotiv ile iş birliği gerçekleştirdik. Dünya çapında Osram’ın ATR ve Nexus Automotive ile başlattığı ortaklığı Türkiye genelinde de hayata geçirmek istedik. İş birliği kapsamında müşterilerimiz Osram ürünlerine Türkiye’nin her noktasında ulaşabilecekler.

2018 yılının son çeyreğinde ise sürüşümüz sırasındaki görüşümüzü iyileştirmek ve sürücülerin tehlikeyi daha erken görmelerine yardımcı olmak için ürettiğimiz Night Breaker Laser ve Silver lambalarını düzenlediğimiz lansman ile tanıttık.

Bunların yanı sıra Koito iş birliğiyle geliştirdiğimiz XLS ürün ailesi, yeni Toyota Corolla Sport’un tasarım yüzü oldu. Otomotiv sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan Automechanika 2018’de, VW Golf VII için geliştirdiğimiz araba farları ile başarımızı kanıtladık. Elektronik Ekipman ve Sistemler kategorisinde en iyi ürün ödülüne sahip olduk.

Genel olarak 2019 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

Osram olarak 2019 yılı hedeflerimiz doğrultusunda tamamen teknoloji odaklı çözümlere ağırlık veriyoruz. Şirket cirosunun yüzde 7’sinden fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. Bu payın önümüzdeki dönemler için daha da artırılması planlanıyor.

Osram Türkiye olarak 2019 yılında sürücülerin araçlarını özelleştirmek için kullanabileceği farklı aydınlatma ürünlerine ve yol güvenliği için teknolojik ekipmanlara odaklanacağız. Türkiye, Osram’ın çalıştığı ülkeler arasında cirosal bazda ilk 5’te yer alıyor. Türkiye’de her yıl çift rakamlı büyüme değerleri hedefliyoruz ve bunu da gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda 2019 yılında da istikrarlı büyümemizi sürdürmek istiyoruz.

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2018 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

2018 yılı global olarak Osram’ın hem tüm iş birimlerinde hem de otomotiv iş kolunda büyümeye devam ettiği, yatırımlarını hızlandırdığı bir yıl oldu. Osram global olarak yaklaşık 4,1 milyar Euro’luk cirosu ile sektördeki liderliğini sürdürdü.

Türkiye’de ise 2018 yılı şirketler açısından gerçekten zorlu bir yıl oldu. Özellikle yılın 3. çeyreğinde ekonomide yaşanan dalgalanma pazarda bir daralmaya neden olsa da yılın son aylarını daha olumlu geçirdik. 2018 yılında zorlu koşullara ve otomotiv sektöründe yaşanan daralmaya rağmen hedeflerimizi gerçekleştirdik.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

2019 yılında otomotiv yedek parça sektörünün hareketli geçeceğini öngörüyoruz. 2019 yılı yeni teknolojiler ile kullanıcı odaklı çözümlerin önem kazanacağı bir yıl olacak. Yeni nesil performans ve tasarım ürünlerimiz ile müşterilerimize daha fazla seçenek sunacağız. Her alanda Osram’ın yenilikçi yüzünü ve kalitesini deneyimleyebilecekler.