Motor Aşin olarak “Her Parçada Biz Varız”

Motor Aşin Genel Müdürü Saim Aşçı

Otomotiv sektörünün en önemli organizasyonlarından Automechanika İstanbul fuarına Motor Aşin olarak kaçıncı kez katılıyorsunuz?

Firma olarak Automechanika İstanbul organizasyonuna 8. kez katılıyoruz. Her 2 yılda bir fuardaki yerimizi alarak müşterilerimize ulaşıyor ve ürünlerimizi tanıtıyoruz. Bunun yanında kendi markamız olan Aspart ile her yıl katılım göstermeye başladık. Bu fuar bizim için oldukça önemli.

Fuarı çok uzun yıllardır izliyor ve katılıyorsunuz. Kısaca nereden nereye geldi değerlendirebilir misiniz?

Öncellikle firma olarak baktığımızda her yıl artan bir ivme yakaladığımızı görüyoruz. Önemli bir büyüme trendi yakaladık. Bu büyümede fuarların da çok önemli etkileri oluyor. Özellikle yurt dışına yaptığımız ihracatlarımıza baktığınızda yüzde 10 olan payımızı bu yolla yüzde 30-35’lere çıkardığımızı görüyoruz. Bunun yanında fuarların bizim için diğer bir önemi de lokal olarak çalıştığımız müşterilerimizi ağırlayabildiğimiz bir alan olması. Tüm Türkiye’den davet ettiğimiz müşterilerimizle hem yemek organizasyonları yapıyoruz hem de standımızda onları ağırlayarak yeni iş birliklerini konuşuyoruz. Bu anlamda fuar bizim için çok önemli bir etkinlik.

Bu yıl için Automechanika İstanbul için yaptığınız özel bir etkinlik olacak mı?

Bizim her yıl fuar organizasyonu olarak düzenlediğimiz firma yemeğimiz var. Bu organizasyonu bu yılda gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 400-450 kişiyi davet ediyoruz. Her kişiye özel bir davetiye ile çağırıyoruz ve bir araya geliyoruz. Bu organizasyonda sohbetler ediyoruz, hediyeler veriyoruz ve en önemlisi bir araya gelerek işlerimizi konuşuyoruz.

Standınızda bu yıl sergilediğiniz yeni bir ürününüz var mı?

Bizim markamız olan Aspart’ın gelişimine çok önem veriyoruz. Aspart markası kendi üretimimiz içinde %95’i yerli olan bir gelişim. Yaklaşık olarak 3.500 adet çeşitliliğe ulaştık. Hedefimiz bu sayıyı yıl sonunda 6.000’e ulaştırmak. Bu fuara katılmadan önce bu sayı yaklaşık 1.500 civarındaydı ama fuardan sonra yaklaşık iki kat arttığını gördük. Bu anlamda fuar etkinlikleri bizi daha çok cesaretlendiren ve ivmemizi yükselten etkinlikler oluyor. Aspart markasının da güçlendiğini hissediyoruz. Yurt dışında tanınmış birçok ürün üreticisi ile birlikteyiz. Bu da her yıl portföyümüze farklı bir marka katmamızı sağlıyor. Bizim güzel bir sloganımız vardır: “Her parçada biz varız”. Bu slogan ile her geçen gün, her etkinlikte ve her fuarda daha da güçlenerek ilerlemeye çalışıyoruz.

 Müşterileriniz genel olarak markanız hakkındaki görüşleri nelerdir?

Biz toptancı kimliği ile piyasada var olan bir firmayız. Son kullanıcıya bir satışımız yok. Muhatap olduğumuz müşteri profili sanayideki parçacılar. Tabii buradaki karşılama standartlarının yüksekliğinin önde olması, bizim bir diğer sloganımızı akıllara getiriyor; Motor Aşin’in en büyük özelliği kalitede güvenin adresi. Müşterilerimizin tüm ziyaretlerinde bu sloganı teyit edecek tarzda yorum yapması, 45 yıllık tecrübe ile hep bir beyaz sayfa ile bugünlere geldiğini söylemesi bizim için mutluluk verici. Fuarda bu gibi olaylar ile karşılaşmak ve müşterilerimizden bu güzel sözleri duymak, bizlerle paylaşması gerçekten çok keyifli.

Yılın geri kalanında başka fuarlara katılımınız olacak mı?

Yurt içinde bizim için en kapsamlı fuar Automechanika İstanbul. Yurt dışında ise yine Automechanika organizasyonu içinde Dubai Fuarı’na katılıyoruz. Frankfurt, Moskova organizasyonlarında da bulunacağız. Bir sonraki yıl da Şanghay’da olacağız.