Hankook Lastikleri 2018’in İkinci Çeyrek için Mali Sonuçlarını Açıkladı

Hankook 2018’in ikinci çeyreğinde, önceki yıla oranla yüzde 2,3’lük bir ciro artışı kaydetti. Buna özellikle Avrupa ve Çin’deki artan satışlar ve orijinal ekipman işinde elde edilen güçlü büyüme etki etti. 17 inç ve üzeri lastiklerin satışları tüm otomobil lastiği satışlarının yüzde 52,1’ini oluşturdu.

Bu, önceki yıla oranla yüzde 3,5’lik bir artış anlamına gelmektedir. Hankook böylece premium marka konumunu güçlendirmektedir.
Seoul, Kore / Neu-Isenburg, Almanya, 14 Ağustos 2018 
Premium lastik üreticisi Hankook 1,706 Trilyon KRW (yaklaşık 1,325 Milyar Avro) ciro ve 183,2 Milyar KRW (yaklaşık 142,4 Milyon Avro) faaliyet kârı ile 2018’in ikinci çeyreği için mali sonuçlarını açıkladı.

Hankook, önceki yıla oranla yüzde 2,3’lük bir ciro artışı kaydetti. Ciro artışı özellikle Avrupa, Çin ve ABD gibi bölgelerdeki dengelenmiş büyüme ve orijinal ekipman lastik tedariğinin genişletilmesi üzerinden gerçekleşti. 17 inç ve üzeri lastiklerin satışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 oranında arttı ve böylece toplam otomobil lastik cirosunun yüzde 52,1’ine ulaştı.

Hankook’un kârı premium orijinal ekipman işlerinden ve özellikle Avrupa ve Çin’deki sağlam satışlardan ivme kazandı. Operatif kârda ise özellikle Tennessee’deki ABD fabrikasının açılış maliyetleri ve Kore pazarındaki sertleşen rekabet nedeni ile geçen yıl aynı döneme oranla yüzde onluk bir düşüş gerçekleşti.

Hankook Lastikleri, rekabet gücü yüksek premium lastik serileri ile global premium marka olma yolundaki yükselişini sürdürmektedir. Premium lastik üreticisi bunun için ultra yüksek performanslı (UHP) lastik segmentindeki çeşitliliğini arttırmakta ve özellikle satış artışı beklenen 17 inç ve üzeri büyük lastikler üzerine odaklanmaktadır. Hankook yılın ikinci yarısı için daha güçlü satışlar beklemektedir. Buna Tennessee’deki ABD fabrikasının tam kapasite üretime geçmesi ve değişim pazarındaki artan satışlar da katkıda bulunacaktır.