Bantboru’da 2019’da da yatırımlar devam edecek

BANTBORU CEO’su Sinan Gider

Genel olarak 2019 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2019 yılına 2018’de olduğu gibi yine ihracat odaklı giriyoruz ve geçtiğimiz sene başlattığımız bu odaklanmanın sonucu olarak 2019’da ihracat oranımız %40’tan %55’e çıkmış olacak. BANTBORU olarak sadece OEM’lere değil aynı zamanda onların ana tedarikçilerine de ürün veriyoruz ve 2019 yılında bu tedarikçilerin projelerinde ciddi artışlar olacak. Bunun dışında otomotiv fren ve yakıt sistemleri sektöründe küresel yan sanayi ve OEM’lerle iş birliğimizi arttıracağız. Soğutma sanayi sektöründe de BSH ile olan iş birliğimiz artarak devam edecek. Soğutma sanayinde global ana sanayilere ürün tedarik eden yan sanayilerle iş birliğimiz artacak. 2018 yılında firmamıza OEM’ler için kullanılmak üzere son teknoloji yeni otomasyon sistemleri yatırımlarını gerçekleştirdik, bu sayede özellikle 2019 ve ilerleyen yıllar için üretim verimliliğimizi en üst düzeye çıkartmayı planlıyoruz. Ayrıca 2019’da kapasite artırımı için yatırımlarımız olacak.

 Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

Otomotiv sektörü açısından yerli üretimi değerlendirirsek içinde bulunduğumuz ekonomik ve sosyal konjonktür ileriye dönük tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Bu açıdan 2018 yılı birçok firmayı olumsuz etkiledi fakat otomotiv sektörünün Türkiye’nin en güçlü sektörü olması ve alınan ekonomik önlemler sonucunda 2018 sonuna doğru toparlanma eğilimi mevcut. 2019’dan beklentimiz bu toparlanmanın devam etmesi ve otomotiv üretim kapasitesinin stabil hale gelmesidir.

Özellikle odak pazarımız olan Avrupa otomotiv sektörünün de stabil olarak devam etmesini öngörüyoruz. 2019 yılını elektrikli araçların geliştirme ve üretilmesi açısından bir Ar-Ge yılı olarak öngörüyoruz bu nedenle 2019’da en çok konuşulacak konular da elektrikli araçlar olacaktır. 2019 yılında yerli otomobille ilgili gelişmeleri de sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2018 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

BANTBORU’nun yer aldığı otomotiv yan sanayi sektörü, daha çok ihracat ağırlıklı faaliyet göstermektedir. Sektörümüzün ihracatı, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde artış gösterdi ve 10 milyar doların biraz üzerinde gerçekleşti.

BANTBORU, küresel otomotiv endüstrisinin ürettiği her 100 araçtan 4’ünde, fren, debriyaj ve yakıt sistemleri gibi kritik noktalarda ürünleriyle yer alıyor. BMW, Ford, Mercedes, Renault ve Peugeot-Citroen gibi küresel otomotiv üreticilerinin, yeni nesil elektrikli otomobiller de dahil olmak üzere, en önemli programlarında iş ortağıyız. Soğutma sektöründe ise BANTBORU, Ar-Ge ve teknoloji gücüyle kendi geliştirdiği ürünleriyle, BSH (Bosch Siemens Hausgerate), Arçelik, Uğur Soğutma ve Bundy Refrigeration gibi markalarla iş birliği yapıyoruz.

2018 yılında, Rekabetçi Performans sloganımızla küresel ayak izimizi genişletmeye odaklandık. Yıllık sonuçlarımız henüz kesinlik kazanmadı, ancak toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan ihracat gelirlerimizi, hedeflerimiz doğrultunda yüzde 30’un üzerinde artırma başarısı gösterdik. İhracat büyümemizin de katkısıyla, 2018 yılını yaklaşık 200 Milyon TL ciro ile kapatmayı hedefliyoruz.

 Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2018 yılında bizlere en çok heyecan ve gurur veren adımımız, daha fazla kapasite ve istihdam hedefiyle devreye aldığımız 5 Milyon Euro yatırım planımız oldu. Bu yatırım, şirketimizin yıllık üretim kapasitesini 80 milyon metre düzeyine çıkaracak ve daha fazla kişiye de yeni istihdam olanağı sağlayacak.

2018’in bir diğer heyecan verici gelişmesi ise, kendimize hedef belirlediğimiz dış pazarlardan Hindistan’da yerel üretim yapan partnerimiz ile iş birliğimiz kapsamında, bu ülkeye ürün sevkiyatına başlamamız oldu. Teşvik ve alt yapı yatırım projelerinin, bu ülkeyi bir üretim üssü haline getirmesi ve halen yüzde 60 düzeyinde olan otomotiv üretimi kapasite kullanımının, yüzde 80 düzeyine çıkması bekleniyor. Yakın geleceğin önemli otomotiv pazarlarından biri olacak olan Hindistan’da, yerel partnerimiz ile iş birliğimizin devamında, üretici iş birlikleriyle büyümeyi hedefliyoruz. Hindistan’da üretim yapan Mercedes, Renault, Suzuki gibi uluslararası OEM’lerin yanında yerel üretim yapan Maruti, Leyland, Tata, Mahindra gibi OEM’lerle iş birlikleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bizleri heyecanlandıran bir diğer adımı, soğutma cihazları endüstrisinde iş birliği yaptığımız küresel dev BSH (Bosch Siemens Hausgerate) ile birlikte attık. BSH ile ilk teması, 2015 yılında kurduk. Buzdolaplarında kullanılan kondanser ve evaporatör boruları üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. Kullanılmakta olan evaporatör borusuna farklı bir ürün tasarımı geliştirdik ve bunu, verimlilik ve maliyet alanlarında avantaj sağlayacak bir öneri olarak BSH’ye sunduk. Evaporatör borusunun üretiminde 2018 yılında İspanya Esquiroz ve Türkiye Çerkezköy fabrikalarıyla seri üretime geçildi. Ayrıca Almanya ve Polonya fabrikalarında da seri üretime geçiş planları üzerinde ortaklaşa çalışmalarımız sürüyor.

Yine 2018 yılında, katma değerli ihracat başarımızla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) önderliğinde Dünya Gazetesi’nin DHL Express Türkiye iş birliğinde ve Akbank ile Turkcell sponsorluğunda gerçekleştirilen “İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasında “Turquality Şampiyonu” ödülünün sahibi olma başarısını gösterdik.

2018 yılında ayrıca, iş süreçlerimizin yeni nesil teknolojilerle tam entegrasyonunu sağlamak ve böylece müşterilerimizle daha da yakın çalışabilmek hedefiyle, dijital dönüşümümüzü tamamladık ve ERP Sistem Entegrasyonu projemizi devreye aldık. Bu projemize, Dönüşüm Başlıyor sloganı ile start vermiştik ve başladığımız işi, her zaman olduğu gibi birlikte çalışarak başarılı bir şekilde bitirdik.

BANTBORU, küresel ayak izi ve iş yapış şekilleri ile olduğu kadar, sosyal angajmanları ile de bir dünya şirketi kimliğiyle hareket etmektedir. Kapsayıcılığa ve cinsiyet eşitliğine öteden beri verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak, 2018 yılında iş ve iş dışı yaşamda daha eşitlikçi bir ortam hedefiyle BM Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs) imzacıları arasına katıld

WEPs kapsamında, 2018 yılında kadın sporcunun rekabetçi performansını fırsat eşitliğiyle desteklemek hedefiyle Türkiye’nin tek kadın Off-Road şampiyonu İlayda Hancı Korkut pilotajında BANTBORU Off-Road Team’i hayata geçirdik. Takımımız, henüz ilk sezonunda başarılı sonuçlar elde etti. İlayda Hancı Korkut, Türkiye Off-Road Şampiyonasını S1 Pilotlar İkincisi, Batuhan Korkut da Türkiye Off-Road Şampiyonasında S1 Kopilotlar Birincisi olarak tamamladı.

Yine WEPs angajmanımız kapsamında, çalışanlarımızın çocuklarının hayal gücünü fırsat eşitliği ve nitelikli eğitimle desteklemek hedefiyle, 2018 yılında DİJİKAD iş birliğinde, dileyen tüm çalışanlarımızın çocuklarına yönelik olarak, ücretsiz kodlama eğitimleri gerçekleştirdik.