Alternatif güç aktarım teknolojileri servisler ve ticaret yapanlar için bir fırsat

MAHLE mobilite dönüşümü ve otomotiv endüstrisinin değişiminde servisler için büyük fırsatlar ve yeni iş segmentleri görüyor. MAHLE Aftermarket Genel Müdürü Olaf Henning, elektrikli ve hibrit araçların sayısında artış olacağı için termal yönetimin giderek daha fazla önem kazanacağını düşünüyor. Ayrıca, MAHLE Grup bünyesinde yedek parça ve servis cihazları alanında uzman iş biriminin çalıştığı yenilikler listesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için araç kabinlerinin hijyenik temizliğine yönelik yenilikçi filtre sistemleri ve yeni geliştirmeler de yer alıyor.

Şirket hem geleneksel hem de alternatif tahrik tipleri için özelleştirilmiş yedek parçalar ve özel servis çözümleri sunuyor. Ve bir başarıya imza atıldı: ekonomik olarak zorlayıcı pazar koşullarına rağmen MAHLE Aftermarket 2019 yılında satış gelirlerini yüzde 2,4 artırarak 950 milyon Euro’ya yükseltti ve küresel ölçekteki varlığını daha da artırdı. 

MAHLE Aftermarket Genel Müdürü ve Kurumsal Yönetim Başkan Yardımcısı Olaf Henning Çarşamba günü Stuttgart’ta yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Araç filosundaki çeşitlilik artışı servislerin işlerini önemli ölçüde değiştirecek. Bununla birlikte, alternatif güç aktarım teknolojilerinin servislerin işlerine dair bir tehdit olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksine, şirket için yeni fırsatlar ve imkanları temsil eden yeni iş alanları ve faaliyetler olarak görüyoruz. Bağımsız servislerin bu dönüşüme hazırlıklı olmaya karar vermeleri halinde, MAHLE olarak biz hemen yanı başlarında ve doğru bir ortağız.”

Sektörün önündeki zorluklar çok yönlü: Pazardaki güç aktarımı teknolojilerinde giderek artan farklı seçenekler, gerekli olan yedek parça ve servis cihazı sayısını da önemli ölçüde artıracak. Araçta çeşitli işlevleri yerine getiren modüler parçaların oranı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak, daha geniş alet ve servis cihazı yelpazesi ve servis teknisyenleri için de daha fazla eğitim gerekiyor.

MAHLE Aftermarket, grubun tüm teknolojilere açık olma yaklaşımından yararlanıyor ve dual strateji kapsamında hem geleneksel hem de tüm alternatif tahrik tipleri için ürünler geliştiriyor. Bu sayede, MAHLE Aftermarket servislerin ve toptancıların geleceğin potansiyel yeni alanlarına hazırlıklı olabilmeleri için gerekli olan yedek parça, servis çözümleri ve hizmetlerden oluşan geniş bir yelpaze sunabiliyor.

MAHLE, 1 Ocak 2020 tarihinde Behr Hella Services’in hisselerinin çoğunluğunu satın alarak daha özel cihazlar sunma ve servisleri termal yönetim alanında destekleme yeteneklerini artırdı.

MAHLE Aftermarket ayrıca geçen beş yıl içinde filtrasyon alanında kendini daha kapsamlı şekilde konumlandırdı ve temiz kabin teknolojileri ve yakıt hücrelerinin hava yönetimi alanında lider haline geldi. MAHLE, özellikle yakıt hücreli tahrikli araçlar için, hücreyi hasara karşı korumaya yönelik sülfür dioksit, ozon, nitrojen oksitleri ve amonyak gibi zararlı gazların yanı sıra parçacıkları da güvenli şekilde ayıran yeni yüksek performans filtreler geliştirdi. MAHLE, servisler için orta vadede önemli servis hacimleri öngörüyor.

MAHLE bugün itibariyle, pazar ve filo gelişimi doğrultusunda daha da genişleyecek alternatif tahrikli araçlara özel olarak geliştirilmiş 300’ü aşkın filtreden oluşan geniş bir yelpazeye sahip. Toptan ticarette karşılaşılan en önemli sorun, motorların her geçen gün daha da karmaşık ve bir o kadar da hassas olması nedeniyle yakıt kalitesi. MAHLE, küresel ölçekte faaliyet gösteren bir grup olarak uluslararası müşterilerine kendi bölgelerine uygun ideal filtre çözümü sunabilmek için sistematik şekilde çalışıyor. MAHLE Aftermarket, dünya çapında iki farklı model olarak satışa sunulan yeni Clean Line ve CleanLine+ filtreleri geliştirdi. Tek aşamalı model, kir parçacıklarını ve suyu tek aşamada filtreliyor. Daha etkili iki aşamalı model ise iki aşamada filtreleme yapıyor: ilk aşamada kiri, ikinci aşamada ise sentetik kumaş vasıtasıyla suyu filtreliyor. Bu sayede, hassas enjeksiyon sistemleri hasara karşı korunmuş oluyor. Bu, bölge yakıt kalitesine en uygun şekilde tasarlanmış bir seçim ile ekonomik ve basit şekilde yapılabilir.

MAHLE Aftermarket ayrıca, servislerin araç tanılama ve bakım faaliyetlerini üreticiler ile yakın işbirliği içinde, güvenilir ve ekonomik şekilde yürütebilmeleri için servis cihazları alanındaki Servis Çözümleri işini de sürekli olarak genişletiyor. MAHLE’nin ileri sürüş destek sistemlerinin kalibrasyonu, giderek daha da önemli hale gelen klima servisi, şanzıman yağı servisi ve enfeksiyona karşı koruma sağlamak için araç kabinlerinin hijyenik temizliği alanındaki yenilikleri de özellikle önemli. MAHLE Aftermarket yeni OzonePRO cihazı ile binek araçlar, otobüsler ve ticari araçlar için ürün yelpazesine hijyenik sterilizasyon cihazı ekledi. Özellikle içinde olduğumuz bu günlerde, bu cihaz araba kiralama şirketlerine ve lojistik hizmet sağlayıcılara yardımcı olabilir. Aracı müşterilerine teslim ederken kabinleri bakteri ve kokulardan arındırmak amacıyla kullanabilirler. Çok yönlü bu cihaz sadece araçlarda değil otel odaları ve iş yerlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

MAHLE Aftermarket, servislere yönelik eğitim programını sürekli olarak geliştiriyor. Doğrudan servis cihazlarından sağlanan tamir ve bakım bilgi hizmetlerinin yanı sıra çalışanlara Technical Messenger ya da MAHLE Customer Care Portal vasıtasıyla sunulan eğitim fırsatları eğitim programının temelini oluşturuyor.