Alpet olarak önümüzdeki yıl sektördeki konumumuzu koruyarak yükseltmeyi hedefliyoruz

Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir? 2018 değerlendirmesi yapar mısınız?

Türkiye’nin milli akaryakıt markası olarak 2018 yılında Altınbaş Holding’ten aldığımız güçle, önemli yatırımlara ve projelere imza attık. Satış ciromuzda yüzde 50’lik bir büyüme ile 2.2 milyar TL’ye ulaşmayı başardık ve verimli bir yıl geçirdik. 2018 yılını yaklaşık 700.000m³ (700.000.000 LT) satış ile kapatacağız. Ciromuzda ise yüzde 22’lik büyüme gerçekleştirdik. Akaryakıt dışı satışlarda ise yüzde 30 büyüme hedefimizi gerçekleştirerek yılı kapatıyoruz. 2018 yılında bayi satış ve satış miktarı hedeflerimizi gerçekleştirmeyi başardık. Bayi yatırımlarına odaklanarak 18 yeni bayinin aramıza katılması ile 410 istasyona ulaştık. Türkiye, KKTC ve Arnavutluk’ta toplam 550 istasyon ile hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

Alpet olarak, perakende ve toptan kanallarda yaptığımız stratejik iş birlikleri ile de çalışmalarımızı büyütüyoruz. Akaryakıt ve LPG dolum depolama tesisi ile hava, kara, deniz ve endüstriyel satışlar alanlarında hizmet veriyoruz. Türkiye’de 250 milyon litre kapasiteli akaryakıt depolama tesisimiz ile Türkiye’de ilk 3 firma arasında bulunuyoruz. Alpet Marine markamız ile dahili kabotaj içerisinde sefer yapan tüm deniz araçlarına yakıt ikmali yapabilme yetki ve imkanlarına sahibiz. Marine markamız da Türkiye’de ilk 3 şirket arasında bulunuyor. Air Alpet markamız ile de THY ve Pegasus başta olmak üzere havayolu şirketlerinin uçaklarına yakıt ikmalini gerçekleştiriyoruz.

Alpet olarak bu çalışmalarımızın yanında çevreye duyarlı sektörde fark yaratacak projeler üzerine de çalışıyoruz. 2018 yılında yaygınlaşan elektrikli araçlar için e-Station istasyonumuzu hizmete sunduk. e-Station ünitemizin ilkini İstanbul’da hayata geçirdik. Kısa zamanda Türkiye genelindeki diğer istasyonlarımızda da bu projemizi yaymayı hedefliyoruz. Bu yıl, sektörümüzdeki nitelikli iş gücünü artırmaya yönelik yatırımlar yaparak, SEÇ-G (Sağlık, Emniyet, Çevre ve Güvenlik) Eğitimlerini başlattık. İstasyon ve dolum tesislerinin tüm süreçlerinde iş sağlığı ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak adına yıl boyu eğitimler gerçekleştirdik.

Genel olarak 2019 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

Akaryakıt sektörü geçtiğimiz 5 yıl boyunca ortalama yüzde 7 oranında büyüme gösterdi. Bu yıl, yaşanan zorlu koşulları da göz önünde bulundurup hedeflerimizi bu doğrultuda revize ettik. Ancak ekonomimizin lokomotifi olan akaryakıt sektörünün 2019 yılında büyüyeceğini ön görüyoruz. Alpet olarak önümüzdeki yıl sektördeki konumumuzu koruyarak yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için Türkiye’nin dört bir yanında bulunan bayi açılışlarımıza devam edeceğiz ve sektördeki yenilikleri takip ederek tüketicilerimizin ihtiyaçlarına yönelik projeler gerçekleştireceğiz.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor, hangi konulara odaklanacaksınız?

2019 yılında da ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacağına inandığımız işlere imza atmaya devam edeceğiz. Sektörde sürekli artış gösteren satış grafiğimizi 2019 yılında da devam ettirmeye kararlıyız. Büyümemizi sürdürürken, bayi sayımızı ve pazar payımızı da aynı oranda artırmayı hedefliyoruz. Satış rakamlarımızda yüzde 5 büyüme, akaryakıt dışı satışlarımızda ise yüzde 100 büyümeyi planlıyoruz. Bayilerimizin kazancını artırmaya yönelik çalışmalarımızı 2019 yılında gerçekleştireceğiz. Bu noktada potansiyel bayilerimizle de aynı çatı altında buluşmayı istiyoruz. Bunun yanı sıra önümüzdeki yıl, Akaryakıt Dışı Satışlar alanında yeni proje ve iş birliklerini hayata geçireceğimiz önemli bir yıl olacak.

2019 yılı için odak noktalarımız arasında sadakat programımız Alpet Gold Card bulunuyor. Yenilenen Alpet Gold Card ile gelecek yıl marka iş birliklerine devam edeceğiz ve ziyaretçilerimize akaryakıt alışverişlerinin yanı sıra avantajlı fırsatlar sağlayacağız.