ZF Services Türk olarak müşteri memnuniyetini daha da artırmayı hedefliyoruz

ZF Services Türk - ZF Services Türk Genel Müdürü Selim Aydınlıoğlu

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2018 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

ZF Services Türk olarak inişleri ve çıkışlarıyla zorlu bir 2018 yılını geride bıraktık. Yıl içerisinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen başarılı bir yıla imza attık.

Satış hedefleri açısından değerlendirildiğinde, 2018 yılını başarıyla kapattık. Otomotiv, traktör ve iş makinası sektörlerindeki daralma bizleri etkiledi ancak bir şekilde hedeflerimize ulaştık.

Bu yıl da servis işimiz ciromuza büyük katkı sağladı. Servis yapılanmamızdaki birtakım eksiklikleri gözden geçirdik, sözleşmelerimizi tamamladık ve teşkilatımıza iş geliştirmeye yönelik eğitimler verdik. 2019 yılının ikinci yarısında otomobil şanzımanı revizyon işine girmek üzere teknik ve mali ön fizibilite çalışmalarımızı tamamladık.

Geçmiş yıllarda otobüs ve kamyon ağırlık olan işlerimizi çeşitlendirme stratejimizde önemli ilerlemeler elde ettik. İş makinaları sektöründe işlerimizi büyüttük. Bunların haricinde özel tahrik sistemleri gibi yeni iş alanlarına girmeyi başardık.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

ZF olarak Türkiye’de şehir içi otobüslerde yüzde yüz pazar payına sahibiz. Bu nedenle kendimizi ve ürünlerimizi sürekli olarak geliştirmekteyiz.

Elektrikli otobüs ve kamyonlar için sunduğumuz merkezi tahrik ünitesi CeTrax ile şehir içi otobüsleri ve dağıtım kamyonlarını sıfır emisyonlu sürüşe bir adım daha yaklaştırmayı başardık. Şehir içi otobüsler için geliştirdiğimiz bir diğer ürün olan AxTrax AVE 130 Elektroportal aks ile elektrikli otobüs üreticilerinin bir numaralı tercihi olduk.

Orta ölçekli otobüsler ve orta ağırlıkta hizmet kamyonları için geliştirilen PowerLine otomatik şanzıman ise yakıt tüketimi, vites geçiş konforu, güç-ağırlık oranı ve en önemlisi gelecekteki sistemlere uygunluğu açısından oldukça öne çıktı.

ZF olarak yeni ürünlerimizin yanı sıra yeni hizmetler alanında da yatırımlar yapıyoruz. Genişletilmiş Koruma Programı ile ZF marka şanzıman ve aks üniteleri için 2 yıl ya da 200.000 km’ye kadar ek koruma programları sunabiliyoruz. RE-MAN hizmetimizle ise şanzımanları henüz kullanım ömrü dolmadan revizyondan geçirerek, müşterilerimizi beklenmedik yüksek tamirat bedellerinden koruyoruz.

Genel olarak 2019 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2018 için ciro hedefimiz 103 milyon TL idi ama biz yılı yaklaşık 123 milyon TL ciroyla kapatacağız. 2019 için ise 2018 cirosuna benzer bir plan yaptık. Kur etkisi ve ekonominin genel durumu önemli olmakla beraber ZF olarak hep pozitif kalma taraftarıyız. Zaten ZF’nin ürün portföyü ve marka gücü bizi bu yönde destekliyor. Servis hizmetlerimizle de müşteri memnuniyetini daha da artırmayı hedefleyerek tamamen müşteri odaklı ilerleyeceğiz.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

Sektörel bazda 2019 öngörüsünde bulunmak her ne kadar zor görünse de içerisinde bulunduğumuz otomotiv, traktör, iş makinası ve denizcilik sektörlerinde de pazarın daralmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

2019 yılının en büyük etkeninin kur riski olacağı konuşuluyor. Ancak yine de önümüzdeki yıl kurun bugünkünden daha olumsuz seviyede olacağını öngörmüyoruz. Faizlerin durumu hem yatırım hem de tüketim açısından önemli. Bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz.