Vodafone geleceğin ulaşım teknolojilerini tanıttı

Vodafone Grubu, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini kullanarak iki tekerlekli araç endüstrisine sunduğu katkılarla Mobil Dünya Kongresi 2017’de adından en çok söz ettiren markalardan biri oldu. Şirket, iki tekerlekli araç endüstrisinde devrim yaratan mobil uygulamaların entegre edildiği yeni nesil motosiklet ve bisikletleri tanıttı.

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen ve mobil iletişim dünyasının kalbinin attığı Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2017’ye Vodafone Grubu, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarıyla damgasını vurdu. Vodafone Grubu, IoT teknolojisindeki stratejik odağı doğrultusunda Mobil Dünya Kongresi kapsamında, daha iyi bir yarın yaratmak için insanları ve işletmeleri dönüştüren yeni bilgi ekosistemini nasıl çalışır hale getirdiğini uygulamalarla gösterdi.

“Wi-Bisiklet” zamanı

Vodafone, “daha çok güvenlik” özelliğiyle Yamaha TMAX SX ya da DX sürücülerinin skuterlarını emniyette tutabilmelerine yardım etmek için donanım, bağlantı ve hizmetleri içeren uçtan uca teknoloji sağlıyor. “Benim TMAX bağlantım” (My TMAX Connect) ile sürücülere araçlarının lokasyonunu sürekli izleme, araç korna ya da flaşlarını uzaktan ayarlayabilme, araçları çalınırsa Vodafone’un çalınan araç izleme ve kurtarma hizmetini kullanarak araçlarını en hızlı ve kolay şekilde bulması gibi hizmetler sunuyor.

“Yeni sosyal özellikler”le ise Piaggio Wi-Bike sürücüleri, yakmak istedikleri kalori miktarı, maksimum kalp atış hızının alt sınırını ayarlamak ya da harcamak istedikleri efor miktarını seçmek için Vodafone’un sağladığı akıllı telefon uygulamalarını kullanabiliyor. Uygulama her sürüş hakkında arkadaşlarla ya da sosyal medyada paylaşılabilen rotasyon verisi ve istatistiği de depoluyor.

1488434800_Gorselİkonik Vespa’yı yaratan Piaggio Group ile birlikte çalışan Vodafone Otomotiv, elektronik motoru olan yeni bir bisikletin (e-bisiklet) yaratım sürecinde yer aldı. Avrupa’da şu anda satışta olan Wi-Bisiklet (Wi-Bike) mobil bağlantıyı kullanarak bisikletseverlerin sürüş deneyimini geliştiriyor. Mobil Dünya Kongresi’nde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünlerin başında gelen Wi-Bisikletin sürücüleri, akıllı telefonunu motor ayarlarını kontrol etmek, harcamak istedikleri fiziksel efor miktarını seçmek, yaktıkları kalori miktarını görüntülemek ya da rotalarını kaydetmek gibi işlevler için kullanabiliyor. Proaktif olarak bataryasının azalması halinde ya da motoru acilen bakıma ihtiyaç duyduğunda alarm veren Wi-Bisiklet, aynı zamanda çalınma riskinin yüksek olması nedeniyle Vodafone’un sağladığı mobil bağlantıyı güvenliği artırmak için de kullanıyor.

Dünyanın en çok satılan elektrikli aracı

Wi-Bisiklet’in bisiklete özel bir kodla birbirine bağlandığı gösterge panosu kontrol birimi, batarya ve elektrikli motoru yalnızca birbiriyle bağlantılı ve iletişimdeyken çalışabiliyor. Bu nedenle sürücüler park ettiğinde Wi-Bisiklet’in kullanılabilmesini engellemek için bir tür elektronik anahtar olan ekranı kaldırıyor. Buna rağmen bisiklet çalınırsa bile hırsızın çok uzaklaşmasını engelliyor.

Wi-Bisiklet, Vodafone IoT Sim kartı ile sürekli olarak GPS’i kullanarak bisikleti izliyor ve çalınma teşebbüsünü fark ettiğinde bisiklet sahibinin iOS ya da Android akıllı cihazlarına direkt ve acil olarak bir uyarı gönderiyor. 2016’da yaklaşık 35 milyon tane satıldığı tahmin edilen e-bisikletler dünyada en çok satılan elektrikli araçlar olarak kabul ediliyor.