Türkiye’de fabrika çıkışlı LPG’li araç satışları artacak

Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi Türkiye 2019, 19-21 Haziran tarihleri arasında İstanbul Raffles’ta gerçekleşti. 43 ülkeden 400'e yakın delegenin katıldığı zirvede, “Global LPG Trendleri”, “Türkiye’de LPG Pazarı” gibi panellerle sektörün dinamikleri masaya yatırıldı.

Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi’nde sektörün önde gelen oyuncuları 19-21 Haziran tarihleri arasında İstanbul Raffles’ta bir araya geldi. Sektörün önde gelen oyuncularının konuşmacı olarak katıldığı zirvede, otogaz sektörünün mevcut durumu, dünyada dizel otomobillere açılan savaştan sonra LPG sektörüne artan talep ve LPG’nin tüketimi ve dönüşümü detaylıca ele alındı. LPG’nin İtalya’da 70 yıldır kullanıldığını belirten BRC’nin Global Pazarlama Direktörü Marco Seimandi, “Dünya dizel araçlara açılan savaştan sonra daha çevreci olan LPG otomobillere yönelmeye başladı. İnsanların hızlı bilinçlenmesiyle Avrupa’da LPG araçlara olan teşvikler de artmaya başladı. Bu durum fabrika çıkışlı LPG’li otomobillerin artışında da büyük etken oldu.” dedi. İtalya’nın pazar durumunu da değerlendiren Marco Seimandi, “Orijinal Ürün Üreticisi’nde (OEM) bir hacim artışı söz konusu. Geçen yıl dönüşüm yapılan 127 bin yeni araç kayıt edildi. Sonradan dönüştürülenler ise 60 bin civarında. Yani İtalya’da tüketicilerin üçte ikisi fabrika çıkışlı LPG araçları tercih ediyor. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de otomobil firmalarının LPG’li sıfır araçları satışa sunmaları ile OEM satışlarının önce çıkacağını öngörüyoruz. Yan sanayi piyasasına bakacak olursak son 12 ayın verilerinde 2018’de birçok farklı Avrupa ülkesi gibi dizel araçlarda bir düşüş var. Bu Avrupa’da çok normal. Dizel araçlar benzinli araçlar tarafından biraz kenara itildi. Bu da bizim potansiyel olarak dönüştürebileceğimiz araç sayısını artırmış oldu.” dedi.

BRC, fabrika çıkışlı LPG’li araç üretiminde dünyanın önde gelen otomobil üreticileri ile iş birliği yapıyor. BRC ürünleri ile donatılmış olarak fabrikadan LPG’li olarak satışa sunulan otomobil markaları arasında Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Volkswagen, Peugeot, Chevrolet, Citroen, Ford, Fiat, Honda, Kia, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Daihatsu gibi dünya devleri yer alıyor.

Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi Türkiye 2019

Dünya LPG Birliği (WLPGA) Bölgesel Zirvesi, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun desteğiyle; işletmeler için yeni fırsatlar yaratmak için ulusal ve uluslararası şirketleri, üst düzey yetkilileri, karar vericileri ve LPG sektörünün liderlerini bir araya getiriyor. Zirve, katılımcı firmalara, delegelere ve profesyonellere eşsiz bir değer katarak sektörün tüm paydaşlarına hitap ediyor.