Taçlar Otomotiv Alternatifi Olmayan Ürünlere Odaklanıyor

Otomotiv sektöründe hafif ticari araçlar için kompozit makas projesi ile ortak üretim yaparak dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştiren Taçlar Otomotiv Automechanika Frankfurt 2016 fuarına katıldı.

Automechanika Frankfurt 2016 fuarı 13-17 Eylül tarihleri arasında yoğun ilgi ile gerçekleşti. Dünyanın en önemli aftermarket etkinliğinde Türk otomotiv sanayii firmaları da ülkemizi başarıyla temsil etti.

İklim değişikliği ve küresel ısınma konularının her geçen gün daha önem kazandığı günümüzde otomobil üreticileri de daha çevreci otomobiller üretmek için yeni arayışlara yöneliyor. Daha az yakıt tüketen, daha ergonomik otomobiller üretmek için uzun ömürlü ve daha hafif parçalar kullanmak önemli bir seçenek olarak duruyor. Bu bağlamda geleceğin otomobillerini üretmek için geniş projeler geliştiren otomotiv üreticileri de metal parçalar yerine kompozit ürünlere yönelme eğiliminde. Otomotiv sektöründe hafif ticari araçlar için kompozit makas projesi ile ortak üretim yaparak dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştiren Taçlar Otomotiv de yerli bir firma olarak bu fuarda yerini aldı. Biz de fuarda standını ziyaret ettiğimiz Taçlar Otomotiv’in kurucusu Seyfettin Taç ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Kısaca firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız 2008’de kuruldu. Otomotiv yedek parça sektöründeki 28 yıllık tecrübemizle tescilli markamız olan ‘taclar’ ile dünyanın dört kıtasındaki 25 ülkeye ve özellikle son üç yılda Avrupa piyasasına yönelik geliştirdiğimiz yeni jenerasyon ürünleri kısmen üreterek ve profesyonel üreticilerle ortak projeler geliştirerek dünya piyasasındaki yerimizi korumak ve pazardaki geleceğimizi sağlamlaştırmak için kendimize böyle bir hedef çizdik. Bu alanda en önemli ürünümüz kompozit makas olmuştur. Kompozit malzemenin her geçen gün otomotiv sektöründe araç üreticileri tarafından daha çok tercih edilmeye devam etmesinin en önemli sebebi metalden daha hafif, daha esnek, sıcak ve soğuk hava şatlarında duyarlılığı olmamasıdır. Kompozit makas projemiz 2009 yılından beri konusunda büyük bir tecrübeye sahip olan Esa Kimya ile ortak yatırımlar yaparak bu projeyi geliştirdik ve bu konuda dünyada ilk aftermarket üreticisi olduk. Başladığımızdan günden bu güne kazandığımız tecrübelerle her gün kalitemizi arttırarak kompozit makas üretmeye devam etmekteyiz. Fakat bu ürün gamlarını arttırmak ve gelecekteki farklı ürünler geliştirmek için mevcut üretim sistemimizi değiştirerek yeni jenerasyon üretim teknolojisine  yeni yatırımlar yapmaya devam etmeyi planlıyoruz.  Markamızda mevcut diğer ürünleri de dört farklı meteryal üretimi yapan farklı fabrikalarla, yine konusunda tecrübe sahibi olan üreticilerle mevcut kalıplarımızla üretimlerini yaptırıyoruz. Ürünlerin kalite kontrollerini ve bazı ürünlerimizin toplama ve montajını kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz. Hatta Almanya pazarındaki bazı müşterilerimizden aldığımız siparişlerde firma talebine göre firma markalamasını da  yapmaktayız. Prensip olarak piyasada yan sanayi alternatifi bulunmayan ama sürümü olabilecek ürünlere odaklanmayı tercih ediyoruz. Bu da bizi rakiplerimizden farklı kılan en büyük özelliğimiz.

Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

Önümüzdeki yıl için burada bizimle ortak yatırım yapmak isteyen bir firma ile yeni bir şube açmayı düşünüyoruz. Şu an Almanya pazarındaki müşterilerimizden bazıları dünya çapında tanınan markalar oluşuyor ve biz onlara tedarikçilik yapıyoruz. Fakat Avrupa genelinde daha küçük çaplı firmalar da var ve onların da ayrı bir potansiyelleri var. Ayrıca buradaki pazarda stabil bir istikrar var. Bu projemiz ile mevut pazara daha yakın olmak için böyle bir yapılanmaya gitmeyi planlıyoruz. Avrupa pazarımızı bu şekilde arttırmayı planlıyoruz.

Hangi pazarlara yönelik çalışıyorsunuz?

Şirketimiz Güney Amerika’dan Avustralya’ya kadar dünyada 25 ülkeye ihracat yapıyor. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Avrupa, Balkanlar olmak üzere dünyanın her tarafına ihracat gerçekleştiriyoruz. Ana hedefi ihracat olan şirketimizin satışları hali hazırda yüzde 80’lik kısmı ihracat olarak bu bölge pazarlarına gerçekleşiyor.

Fuar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Automechanika fuarına ilk kez 2012 yılında katıldık. O günden bugüne ürün çeşitlerimiz ile müşteri ilgisi artarak devam etti. Bu fuara gelen ziyaretçiler genelde profesyonel müşteri profiline sahip, onun için bu fuar her açıdan diğer fuarlara nazaran daha verimli geçiyor. İleriki yıllarda bu fuara katılımlarımızı devam ettirmeyi düşünüyoruz.