Seger Korna olarak 2018 yılında yatırımlarımızın geri dönüşlerini almayı bekliyoruz

Seger Satış ve Pazarlama Müdürü Cüneyt Coşkun

Seger olarak vizyonumuz, hem OEM tarafında hem de satış sonrası yenileme pazarında tercih edilen, izlenen küresel bir korna markası olabilmek. Bu vizyon doğrultusunda hem yurt içinde hem de yurt dışında markalaşma çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Japonya’dan Filistin’e, Rusya’dan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne, Amerika’dan Almanya’ya, Marituş’tan Romanya’ya kadar 60’dan fazla ülkeye korna satışımız bulunuyor ve %70’in üzerinde ihracat gerçekleştiriyoruz. Daha fazla korna üretimi için 2017 sonunda Bursa’daki fabrikamızda yeni bir üretim hattını devreye aldık. Bu yeni üretim bandıyla kapasitemizi %30 artırmayı hedefliyoruz.

2004 yılında, Çin ve Uzak Doğu pazarına yönelik Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir fabrika kurduk. Bu fabrikamız o zamandan beri Çin ve Uzak Doğu pazarları için korna üretmeye devam ediyor. Seger olarak Rusya’da hem OEM tarafında hem de after market tarafında fırsatlar olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla 2017 yılında uzun zamandır çalışmalarını sürdürdüğümüz Rusya satış ofisimizi açtık. 2018 yılı içerisinde buna benzer bir yapılanmayı Mısır için de düşünüyoruz. Bu yıl yeni ürünlerimizin lansmanını da yaptık. Bu ürünlerimizi ağır vasıtalar ve iş makinaları için büyük geri vites kornası ile daha kompakt ve hafif malzemeden üretilmiş havalı kornalarımız olarak sayabiliriz.

Türkiye’de yenileme pazarında 2015 yılından bu yana artan bir satış grafiğimiz var. 2018 yılında USD bazında %5’lik bir büyüme hedefliyoruz. Bu yıl asıl büyümeyi yeni otomotiv markalarıyla yapacağımız işbirlikleriyle sağlamayı hedefliyoruz. Baştan beri tedarikçisi olduğumuz Tesla Model S’in yanına geçen yıl yeni üretilmeye başlayan Tesla Model 3’ü de ekleyerek güzel bir ivme yakaladık. Bu yıl da hâlihazırda tedarikçisi olduğumuz markalardan yeni projeler almayı ve müşteri portföyümüze yeni araç üreticilerini katmayı hedefliyoruz.

Satış, ihracat ve üretim anlamında iyi bir yılı geride bıraktık. Piyasalardaki belirsizlik ve dolar kurunun hareketli olması maliyet ve finansmanı elbette etkiledi. 2018 yılının

2017’den çok daha verimli bir yıl olacağını ümit ediyoruz. Seger olarak bakarsak biz

2017’de yeni üretim hattı, yeni ürünler ve yeni pazar yatırımlarımızı yaptık. 2018 yılında bu yaptığımız yatırımlarımızın geri dönüşlerini almayı bekliyoruz.