Sahte mi, değil mi?

Gayet iyi bilinen bir markadan bir ürün alıp daha sonra ürünün sahte olduğunu fark ettiğiniz hiç oldu mu? Maalesef ki, birinci sınıf birçok üründe olduğu gibi, bu NGK SPARK PLUG parçalarında da olabiliyor. Gerçekte, şirketin teknik Servis merkezi son zamanlarda merkez elektrotlarının araca zarar verdiren sahte CR9EIX bujilerini fark etti. NGK SPARK PLUG müşterilerini uyarmak istemektedir ve bu nedenle orijinal ve sahte ürünleri ayırt etmek için beş adımdan oluşan bir kılavuz oluşturmuştur.

Sahte CR9EIX bujiler üzerinde eriyen merkez elektrot örnekleri
Sahte CR9EIX bujiler üzerinde eriyen merkez elektrot örnekleri

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Bürosunca (European Union’s Intellectual Property Office (EUIPO)) yayınlanan bir çalışma sahte ürünlerin varlığıyla Avrupa ekonomisinde yaratılan zararın yılda 60 milyar Euro’ya – Avrupa satışlarının %7,5’una, eşdeğer olduğunu göstermiştir. Burada sahte ürünlerin kandırılan müşterilerde meydana getirdiği zarar belirtilmemiştir.

Ancak, bujilerin sahte olup olmamaları fark eder mi? Evet, gerçekte eder. NGK SPARK PLUG’un Teknik Servis ekibi son zamanlarda müşterilerin internetten aldığı CR9EIX bujilerin sahte ürünler olduğunun fark etti. NGK SPARK PLUG AVRUPA, EMEA bölgesi aftermarket teknik servis müdürü Kai Wilschrei “Bu bujiler erimekte ve müşterilerimizin arabalarına zarar vermektedir, bu rahatsız edici, masraflı ve önlenebilir bir durumdur” diye belirtmiştir.

Orijinal ve sahte ürünler arasındaki fark nedir?

Servis Müdürü Kai “Orijinal NGK CR9EIX bujilerin merkez elektrotlarında bir iridyum uç bulunur. Bu malzemenin erime noktası çok yüksektir ve son derece sert ve uzun ömürlüdür, sahte ürünlerde buna karşılık merkez elektrot üzerinde böyle bir iridyum uç yoktur. Bunlarda torna makinesinde dövülerek kıvrılmış ve iridyum uç benzeri bir görünüm verilmiş standart Nikel elektrot bulunmaktadır” diye açıklamakta ve “Bu sahte kısım çok zayıf olduğundan ısıya dayanmamakta ve bu yumuşak nokta merkez elektrotun erimesine ve motorun zarar görmesine neden olmaktadır.” Diye devam etmektedir.

Pekâlâ, şüphe duyulduğunda ne yapılmalı?

İşte size NGK SPARK PLUG teknik servis ekibinden öneriler. “Eğer ürününüzün sahte olup olmadığından şüpheniz varsa, 5 adımdan oluşan kılavuzumuzu takip edin. Aşağıda verdiğimiz resimlere bakın ve her birini şüpheli ürünle iyice karşılaştırın.”

  1. Marka ismi

Buji üzerindeki ürün adına bakın. Eğer yazı fontu yada yazı tipi soldaki resimde gösterilenden farklıysa ve font bir şekilde lekeli, bulanık veya kirlenmiş gibiyse ürün sahte olabilir.

Soldaki resim orijinal üründür, diğer tümü sahte ürünlerdir.
  1. Dövülerek sıkıştırılmış parça

Bujinin preslenerek yuvarlatılmış parçasına bakınız. Eğer üzerinde bir makine kesiği işareti görüyorsanız, dikkatli olun. Bu sahte ürünün belirtisidir.

Soldaki orijinal üründür, Sağda: preslenerek eğilmiş parçası üzerindeki makine izi olan sahte üründür.
  1. Altıgen kısım

Altıgen parçayı kontrol edin. Eğer üzerinde herhangi bir ürün üretim partisi numarası yoksa ve/veya farklı bir font kullanılmışsa aşağıda soldaki resimle karşılaştırın, farklıysa orijinal ürün değildir.

Solda üzerinde ürün parti numarası ve doğru fontu olan orijinal ürün görülmektedir. Sağdaki görüntülerin ikisi de sahte ürünlerdir.
  1. C-Oyuk kısım

Bujinin C-Oyuk kısmına bakın, Eğer metal kabuk üzerinde bir makine kesik izi görüyorsanız, bu işaret sahte bir ürün olduğunu göstermektedir.

Solda üzerinde makine işareti olmayan orijinal ürün görülmektedir, Sağda: C-oyuk kısımdaki metal
kabuk üzerinde makine kesiği izleri görülmektedir (sahte üründür).
  1. Elektrotlar

Son olarak elektrotların şekline dikkat ediniz. Eğer sizinkiler sol taraftaki resimden farklıysa dikkatli olun.

Soldaki resim: Orijinal ürüne ait elektrot. Sağda. Sahte ürünün elektrotu

Sahte bir ürün bulduğunuzda ne yapacaksınız?

 Uzman tavsiyesi olarak “NGK SPARK PLUG ürünlerinizi daima bulunduğunuz bölgedeki güvendiğiniz perakendeci veya tedarikçilerden almanızı tavsiye etmektedir. Eğer sahte bir ürün almışsanız yasal işlem başlatın”.