Sağlam bir yakıt sistemi için modern çözümler

Binek otomobillerde emisyonların düşürülmesi, bu günlerde kamuda önde gelen tartışma konularından biri. Alternatif tahriklerin kullanımı daha yoğun bir şekilde talep ediliyor.

Ekolojik açıdan halihazırda üretilmiş olan araçların onarılması da mantıklı bir seçenek, çünkü bu şekilde en fazla kaynak tasarrufu elde ediliyor. Bu özellikle otomobillerde her geçen gün daha karmaşık ve hassas bir hale gelen yakıt sistemi için geçerli. Sonuçta otomobillerde sadece her bir bileşen mükemmel işler durumda olduğunda yakıt güvenilir bir şekilde beslenebilir, tam olarak dozajlanabilir ve optimum şekilde yakılabilir. Bu nedenle performans ve emisyonların azaltılması için hasarlar en kısa zamanda giderilmelidir.

Buna yönelik olarak MS Motorservice International GmbH yüksek kaliteli onarım çözümlerinden oluşan geniş kapsamlı bir portföy sunar. İlk donanım sağlayıcısı kalitesinde yedek parçalar sunan uzman şirket, Aftermarket alanına Pierburg marka yakıt pompaları, besleme modülleri, depo sensörleri, sistem basıncı regülatörleri, çekvalfler, rejenerasyon supapları ve AKF valfleri sunmaktadır. Örneğin Pierburg yakıt pompaları uzun yıllardır araç üreticilerinin yüksek kalite taleplerini yerine getirmektedir. Motorservice’in teslimat programında bu yakıt pompaları ve yakıt besleme modüllerinden yaklaşık 400 adet yer almakta ve bunlar ve neredeyse tüm araç markalarında kullanılmaktadır.

Akıllı çözümler
Bu ürünlerden çoğu mümkün olduğunda uzun çalışma ömrü, güvenilir işlevsellik ve hasar durumunda kolay ve hızlı değiştirme imkanı sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Örneğin yakıt besleme modülündeki arızalanmaların sebebi genellikle yakıt pompasının kendisinden kaynaklanır. Doluluk seviyesi sensörü, flanş kapağı veya türbülans haznesi gibi montaj parçaları genellikle bu durumla ilgili değildir. Bu nedenle Motorservice, yakıt besleme modülünün komple değiştirilmesine gerek olmayan ve sadece yakıt pompasının kendisinin değiştirildiği bir dizi yedek pompa sunar. Şirket bu yakıt pompaları için uygun montaj aletiyle (Ürün No.: 12 00005 14 004) hızlı ve güvenli bir onarım için uygun yardımcı malzemeyi de birlikte sunar.

Yararlı özel aletler
Ancak yakıt beslemesi alanındaki arızaların sebepleri çok yönlü olabilir. Uzmanlar bu nedenle önce yakıt basıncının ve yakıt akışının kontrol edilmesini önerir. Motorservice bunun için özel olarak yakıt pompasını sökmek zorunda kalmadan debinin ölçülmesini mümkün kılan bir kontrol çantası (Ürün No.: 12 00003 14 900) hazırlamıştır. Tıkanmış yakıt filtresi, yakıt filtresi elekleri veya hatlar, arızalı yakıt basıncı regülatörleri, pompaları ve çekvalfler, sızdıran yakıt deposu içi modüller veya başka arızalar olsun, yakıt basıncı kontrol çantası, atölyede yapılan kontrolleri önemli ölçüde kolaylaştırır. Yedek parça uzmanı, yakıt hatlarında hasarların olması halinde de uygun bir onarım kiti (Ürün No.: 12 00002 14 900) sunar. Bu kit içerisinde yakıt filtreleri, yakıt deposu bağlantı ağızları ve yakıt pompalarının yanı sıra boru parçaları ve boru bağlantı elemanları için en yaygın olarak kullanılan bağlantılar ve yedek dolum paketleri yer almaktadır.

İhtiyaca uygun ve koruyucu
Motorservice, modern motor yönetim sistemleri için de Aftermarket alanına uygun yakıt pompaları kontrol üniteleri sunmaktadır. Kontrol ünitesiz, “Ayarlamasız” bir yakıt beslemesinde depodaki yakıt pompası her zaman tam güç ile besleme yapar. Sonuç: Yakıt fazlalığı, geri dönüş hattı üzerinden depoya geri akar. “Ayarlamalı” olan yakıt beslemesinde ise yakıt pompası, yakıt pompası kontrol ünitesi tarafından bir darbe genişlik modülasyonu sinyali (PWM sinyali) ile devreye sokulur. Böylelikle ihtiyaca uygun yakıt beslemesi, çok daha düşük enerji gereksinimi ile modern motorların verimliliğini daha da arttıran bir gelişmedir.