Prometeon Türkiye 2018’de kapasitesini artırıp portföyünü genişletecek

Prometeon Türkiye, Rusya ve Türki Cumhuriyetler Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak

2017 yılında Türkiye lastik pazarı beklentilerin üzerinde bir büyüme gösterdi. Yüzde 11’lik büyümede Türkiye’nin Avrupa’nın lojistik merkezi olma iddiasını destekleyen yeni lojistik merkezlerinin açılması, Türkiye’de ticari araç üretiminin artarak devam etmesi, vergiler dolayısıyla Avrupa ve Türkiye’de üretilen ürünlere olan talebin artması ve üretimin Türkiye’ye kayması etkili oldu.

2017 yılı Prometeon Türkiye olarak bizim için iş ortaklarımızla birlikte değişimi tamamlayarak pazarın üzerinde büyüme kaydettiğimiz bir yıl oldu. Satışlarımızı adet bazında yüzde 20’ye yakın, ciroda yüzde 45 civarında artırdık. 2017 yılını pazarın 2 katı büyüme ile kapattık.

Pirelli ve Formula markalı endüstriyel lastiklerimizle müşterilerimizin tercihi olmaya devam ettik. Son birkaç yıl içinde piyasaya sürmüş olduğumuz Pirelli marka 01 serisi lastiklerimiz performansı ile müşterilerimizin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Güvenin simgesi olan ön aks lastiklerde her 4 lastikten 1’i Pirelli oldu. Günümüzün en büyük projelerinden biri olan 3’üncü Havalimanı projesinden her iki lastikten biri Pirelli markası oldu. Şantiye segmentinde yüzde 25 ile liderliğimizi sürdürüyoruz. Yine müşteriler için güvenin simgesi olan ön aks pazarında yüzde 23 pay ile tek markada lider olduk.

Prometeon dünyada endüstriyel lastik odaklı tek şirket. Bu konuda uzmanız. Sağladığımız avantajlarla müşterilerimize premium kalitede Pirelli marka endüstriyel lastikleri daha tasarruflu olarak sunuyoruz.

Pazarda ürünlerimize olan bu talebin yanında servislerimize de yatırımlar yaptık. 2017 yılı başında müşterilerimizi dinlemek, onları anlamak ve filoların rekabetine katkı sağlamak üzere yola çıkmıştık. ProTruck çatısı altında sunduğumuz filo çözümleri ile filoların rekabetine ve maliyetlerine katkı sağlıyoruz. Yıl boyunca filolarda 150 bin lastiğe dokunduk. Kamyon durakları ve kooperatif etkinlikleri ile 10.000’den fazla müşterimiz ile bir araya geldik.

2018 yılında pazarın büyümeye devam edeceğine inanıyoruz. Prometeon Türkiye olarak 2018 yılında üretim kapasitemizi artırarak, portföyümüzü genişleterek, filo yaklaşımımızla hizmetlerimizi çeşitlendirerek, dijital çözümlerimizle müşteri deneyimine odaklanarak ve markamıza yatırım yaparak başarılarımızı daha da artıracağız. 2018’de pazar payındaki artış trendini devam ettireceğiz. Toplam pazar çift hane olmasa da büyümesini sürdürecek. Biz yine pazarın üzerinde büyümeyi ve payımızı artırmayı hedefliyoruz

Yarattığı katma değer ve istihdam olanakları ile Türkiye’de önemli sektörlerden biri olan inşaat sektöründeki büyük projeler, Avrupa’nın lojistik üssü olma hedefi doğrultusunda yeni yatırımlar yapılması yönünde alınan kararlar sektörün büyümesine katkı sağlıyor. Diğer yandan dünyanın en büyük sekizinci, Avrupa’nın ise birinci ticari araç üreticisi olan Türkiye, otobüs üretiminde ise Avrupa lideri. Avrupa’da yük taşımacılığının yaklaşık yüzde 70’i karayolu ile yapılırken Türkiye’de bu oran yüzde 85 seviyelerinde. Bunların sonucu olarak da ağır vasıta pazarı ve lastik pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.