Pirelli Silverstone Grand Prix’si için lastik seçimlerini açıkladı

Bu sezon Silverstone’da iki hafta sonu gerçekleşecek yarışlar için farklı lastikler seçildi. Bu hafta sonu koşulacak ve Pirelli’nin isim sponsoru olduğu British Grand Prix’de P Zero Beyaz sert (C1 hamurlu), P Zero Sarı orta (C2 hamurlu) ve P Zero Kırmızı yumuşak (C3 hamurlu) lastikler kullanılacak.

CIRCUIT DE BARCELONA-CATALUNYA, SPAIN - FEBRUARY 21: Tyres outside Pirelli Hospitality during the Barcelona February testing I at Circuit de Barcelona-Catalunya on February 21, 2020 in Circuit de Barcelona-Catalunya, Spain. (Photo by Zak Mauger / LAT Images)

LASTİKLERİ SEÇME NEDENLERİMİZ

  • Bu sezon Silverstone’da iki hafta sonu gerçekleşecek yarışlar için farklı lastikler seçildi. Bu hafta sonu koşulacak ve Pirelli’nin isim sponsoru olduğu British Grand Prix’de P Zero Beyaz sert (C1 hamurlu), P Zero Sarı orta (C2 hamurlu) ve P Zero Kırmızı yumuşak (C3 hamurlu) lastikler kullanılacak. İkinci hafta sonu koşulacak 70th Anniversary Grand Prix için önerilen lastikler ise bir kademe daha yumuşak olacak; sert için C2, orta için C3 ve yumuşak için C4 hamurlu lastikler kullanılacak. Aynı pistte ardı ardına gerçekleşecek iki yarışta farklı lastik setlerinin kullanılması Formula 1 tarihinde bir ilk olacak.
  • Bu seçim, ilk yarışla sonraki arasında öngörülemez bir unsuru katmak ve takımların ikinci Silverstone hafta sonu için stratejilerini yeniden değerlendirmelerini sağlamak amacıyla yapıldı.
  • Pirelli’nin belirlediği bir plana göre 70th Anniversary Grand Prix’sinde FP2’nin ilk yarım saatinde tüm takımlar, gelecek yılın 13 inç prototip lastiklerinin işaretsiz versiyonlarını test edecek. Böylece, F1’de 13 inç lastiklerin son kez kullanılacağı 2021 sezonuna yönelik geliştirmeler için de bir doğrulama yapılacak.
  • Silverstone, lastiklerin ciddi anlamda zorlandığı yılın ilk yarışı. En sert C1 hamur da bu nedenle 2020’de ilk kez bu yarışta görülüyor. Bu durum, Maggots ve Becketts kompleksi gibi lastiklere sürekli g kuvveti yükleyen uzun ve hızlı virajların yüksek enerji talebi sayesinde oluşuyor.
  • Silverstone pistinin yüzeyi son iki yılda iki kere yenilendi. Yüzey malzemesinin yerleşmesiyle birlikte pistin bu sene daha olgun ve daha az yağlı beklenebilir. Pistin sertliği ise takvimdeki diğer pistlerle karşılaştırıldığında orta düzeydedir.

PİST ÖZELLİKLERİ

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL YARIŞLARI DİREKTÖRÜ

“Takımların iyi tanıdığı bir pistte ardı ardına iki yarış söz konusu olunca, ikinci etkinlik için farklı bir unsur katmaya çalışmak önemliydi. Biz de bu nedenle 70th Anniversary Grand Prix için bir kademe daha yumuşak lastikleri tercih ediyoruz. Bir veya iki pit stop olacağını tahmin ettiğimiz ilk yarış için geçen seneyle aynı hamurları öneriyoruz. İkinci yarışta ise her pilotun stratejisine bağlı olarak iki pit stop görebiliriz. Silverstone’da son derece büyük bir zorlukla karşılaşacak olan C4 hakkında veri toplamak ikinci yarışta önem kazanacak; öte yandan takımlar C2 ve C3 hakkında zaten oldukça bilgili. Silverstone’u tanımlayan özelliklerden biri lastiklere bol enerji veren yüksek yanal yükler olduğu için aşırı ısınmadan kaçınmak ve bozulmayı yönetmek önem kazanıyor. 2021 lastiklerini Silverstone’da tüm takımlarla birlikte yarım saat test edip geliştirmeleri doğrulayacağız. Özetle, iki hafta sonu odaklanacak bol konumuz olacak.”

CIRCUIT DE BARCELONA-CATALUNYA, SPAIN – FEBRUARY 27: Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11 EQ Power+ during the Barcelona February testing II at Circuit de Barcelona-Catalunya on February 27, 2020 in Circuit de Barcelona-Catalunya, Spain. (Photo by Andy Hone / LAT Images)
MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (düz yarış lastikleri) EOS EĞİM LİMİTİ
25.0 psi (ön) |

21.0 psi (arka)

-2.75° (ön) |

-1.75° (arka)

DİĞER PIRELLI HABERLERİ

  • Pirelli’nin isim sponsoru olduğu ilk yarış Avusturya’da koşulmuştu. İkincisi British Grand Prix, üçüncüsü ise İtalya’da Monza’dan sonra Mugello’da koşulacak yarış olacak.
  • 70th Anniversary Grand Prix, ilk kez Mayıs 1950’de Silverstone’da düzenlenen ve daha sonra şampiyonluğu da kazanacak olan Alfa Romeo pilotu Giuseppe Farina’nın Pirelli lastiklerle birinci olduğu Formula 1 Dünya Şampiyonasının 70. yıldönümünü kutluyor.
  • Formula 1 ile aynı hafta sonu Formula 2 de Pirelli’nin şimdiye dek altı muhteşem yarış performansına yardımcı olan yeni 18 inç lastikleriyle İngiltere’de koşulacak. Silverstone ile devam edecek Formula 3 de bol aksiyon sağlayacak. Hem F2 hem F3 için her yarış hafta sonunda farklı lastikler öneriliyor.
  • Avrupa genelinde Covid-19 ile bağlantılı kısıtlamalar kademeli olarak normalleşirken Pirelli’nin motor sporları kampanyası da eski temposuna dönüyor: Pirelli pilotu Alexey Lukyanuk geçen hafta sonu Roma Rallisini (Avrupa Ralli Şampiyonası programında), Belçikalı Audi Club Takımı WRT de Imola’da GT World Challenge’ın ilk turunu kazandı. Pirelli bir yandan da 2021 WRC lastiklerini Sardinya’da test etmeyi sürdürüyor.