Pirelli için 2018 perakende stratejisi yılı olacak

Pirelli Otomobil Lastikleri CEO'su Gian Paolo Gatti Comini

Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında hem hammadde fiyatları hem de kurlarda yaşanan artışlar lastik fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu. Kış lastiği konusunda artan bilinç ve premium lastik segmentinin hızlı büyümesi gibi nedenlerin bir araya gelmesi ile Türkiye lastik pazarı 2017 yılını 2016 yılının üzerinde bir büyüme ile kapatmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye lastik pazarında özellikle premium lastik segmentindeki büyüme dikkat çekti. Lastik yenileme pazarının yüzde 15’ini premium lastik segmenti olarak adlandırılan 17 inç ve üzeri jant lastikler oluşturuyor. 2008 ile 2017 yılları arasında 16 inç ve altı jant pazarı yüzde 5 büyürken, 17 inç jant pazarı yüzde 25, 18 inç jant pazarı ise yüzde 45 oranında büyüyor. Bu büyümede özellikle küçük segmentlerde de jantların premium’a doğru kaymasının etkisi var.

 Türkiye lastik pazarının 2017’deki en önemli gündem maddelerinden biri de kış lastikleri ve yol güvenliği konuları idi. Özellikle +7 derecenin altındaki soğuk hava koşullarında esnekliğini kaybeden yaz lastikleri yerine kış lastiği kullanımı güvenliğin başlıca unsurlarından biri oluyor. Lastiklerin aracın yol ile temas eden tek noktası olması nedeniyle, kış aylarında kış lastiği kullanımına yönelik bilincin artması yol güvenliği açısından oldukça önemli yere sahip.

Yenileme pazarının yüzde 40’ını kış lastikleri oluşturuyor. Avrupa’daki Almanya, Avusturya gibi pazarlardan çok da geride sayılmayız. Onlarda bu oran yüzde 50 seviyelerinde. Türkiye’de kış lastiğinin faydaları konusunda insanlar giderek bilinçleniyor. Trafik bilinci arttıkça kış lastiği pazarı bu yıl da büyümeye devam edecek. Ancak bizim her zaman hatırlattığımız bir mottomuz var: “Kontrolsüz güç, güç değildir”. Bizim de bu süreci kontrol altında yönetmemiz büyük önem arz ediyor. Burada müşteri taleplerini tahmin etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bayilerimizle birlikte yakın çalışmalar içerisinde bulunduk.

Pirelli olarak kış lastiği döneminde otomobil sürücülerinde farkındalığı artırmak için bu yıl bir gerilla marketing aktivitesi gerçekleştirdik. “Biz lastiklerinizin diş derinliğini kontrol edelim siz kışın keyfini sürün” sloganı ile hayata geçirilen Pirelli Pit Stop Etkinliği 25-26 Kasım, 2-3 ve 9 Aralık tarihlerinde Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirildi. Pit Stop kıyafetleri giymiş bir Pirelli ekibi Şaşkınbakkal ışıklarda kırmızı ışıkta bekleyen sürücülerin otomobillerinin diş derinliklerini ölçüp, sürücülerle paylaştı. Etkinliğin bir diğer bölümünde ise ara sokaklarda ölçümler yaparak sürücüleri bilgilendirdiler. 5 gün süren etkinlik boyunca toplamda ara sokak ölçümlerinde 18 bin üzerinde lastik ve pitstop ölçümlerinde 16 binin üzerinde lastik ölçüldü.

Yine aralık ayında Pirelli, kırılan üretim rekorunu, motor sporlarında geçen olağanüstü bir yılı ve küresel rekabette 110. sezonunun finalini İzmit’teki “şampiyonların fabrikasının” kapılarını açarak kutladı. Pirelli’nin dünya çapında GT’den tek tip serilere kadar katıldığı 460 motor sporları şampiyonasının pek çoğu için lastikler Türkiye’de Pirelli’nin yetenekli genç Türk mühendislerinin katkısı ile üretildi ve üretilmeye de devam ediyor.

Ayrıca her yıl toplam cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü ve premium lastiklerden elde ettiği cirosunun yaklaşık yüzde 7’sini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Pirelli Grubu, Türkiye’nin 394. Ar-Ge Merkezi seçildi. ‘Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği’ hükümleri çerçevesinde bu ödüle layık görülen Pirelli

Türkiye’de 57. yılını kutlayan Pirelli için 2018 yılında perakende stratejisi en önemli odak noktalarından biri olacak. Pirelli’nin premium algısını müşterilerine daha iyi sunabilmek için 2018 yılında bayi eğitimlerine ayrıca önem verilecek.

Ayrıca Pirelli 2018 yılında yeniden Dünya Ralli Şampiyonası’na döneceğini duyurdu. Şampiyonanın ilk kez başladığı 1973 yılından itibaren lastik sağlayan Pirelli, yıllar içinde 25 şampiyonluk unvanı ve 181 ralli kazandı. Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılacak lastikler de Pirelli’nin İzmit’teki motor sporları fabrikasında üretilecek. Pirelli’nin dünya çapında GT’den tek tip serilere kadar katıldığı 460 motor sporları şampiyonasının pek çoğu için lastikler Türkiye’de üretiliyor.