Ötelenen taleplerin ve satın almaların 2020’ye yansımasını umuyoruz

Aston Martin Türkiye distribütörü D&D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya

Sektörünüz ve Türkiye özelinde değerlendirdiğinizde 2019 yılı şirketiniz açısından nasıl geçti?

2019 yılı bizim için oldukça verimli ve efektif bir yıl oldu. 18 tanesi sıfır KM olmak üzere toplam 24 Aston Martin satıldı. Yükselen kura rağmen gerçekleşen bu satışlar müşterilerimizin hem markamıza hem de şirketimiz D&D Motorlu Araçlar AŞ’ye güvenini göstermiş oldu. Ayrıca baştan sona teknolojisinde ve tasarımında yenilenme geçiren tüm sıfır otomobillerimiz de gösterilen ilgiyi gerçekten hak ediyorlar.

Bu yıl içerisinde şirketiniz bünyesinde yaptığınız yatırımlar, yeni ürünler, lansmanlar vb. gelişmeler nelerdir?

2020 yılı için otomotiv sektörünün tekrar canlanacağını ve özellikle lüks segmentte genişleme olacağını düşünüyoruz. Ürün gamını komple yenileyen ve evrim geçiren markamız olan Aston Martin’den de iyi bir performans bekliyoruz ve umutluyuz. Bu yıla iyi başladık. İlk Aston Martin SUV olan DBX’in vergiler dahil ortalama fiyatı 575-650 Bin Euro arasında olacak. Bu yıl için kotamız 15 adettir. 7 adet DBX için ön sipariş ve kaparo alındı. Dünya çapında ses getiren bir otomobil olacak. Müşteri teslimatı olacak ilk 5 DBX, dünyada sadece 500 adet üretilecek olan özel lansman modeli “1913 paket”ine sahip. DBX, V8 4 litre motora ve 550 HP gücüne 700 NM torka sahip benzinli motora sahip. 22” jantlar ve 9 ileri otomatik şanzumanı standart olarak sunuyor. 0’dan 100’ yalnızda ise sadece 4,5 saniyede çıkabiliyor. Bir SUV için oldukça etkileyici bir performans eğrisi çiziyor. İkinci el (kullanılmış otomobillerde) ultra lüks segmentte görülmemiş avantajlar sunuyoruz.

Genel olarak 2020 yılından beklentiniz nasıl? Bu yıl için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak?

2020 yılı için hedefimiz 22 adet sıfır KM otomobil satmaktır. Aston Martin’in 900 NM ve 725 HP ile en güçlü ve prestijli yol aracı olan DBS Superleggera 2019 yılında toplam 3 adet satıldı. Araç donanımına göre 750-850 Bin Euro olan bu araçtan 2020’de de 3 adet gelecek. Operasyonel tarafta ise Aston Martin Türkiye olarak özellikle Bursa ve Ankara’da yeni şubeler açmak için fizibilite çalışmalarımız devam ediyor.

Aston Martin fabrika için de 2020 hareketli geçecek, bir yanda yeni açtıkları ve markanın 2’inci ek üretim tesisi olacak St Athan’daki en güncel donanımlara sahip fabrika, diğer yanda elektrikli araç yatırımları, hiper otomobiller, arkadan motorlu yeni sürpriz spor araç ile yoğun bir gündemleri var.

Sektörel olarak baktığınızda bu yıl bizi nasıl gelişmeler bekliyor?

2019 yılında ekonomik belirsizlikler sebebiyle ötelenen taleplerin ve satın almaların 2020’ye yansımasını umuyoruz. Kurun belli bir seviyede sabit kalması ve düşürülen faiz oranları ile birlikte Türkiye’de 2020 yılında satışların artacağını 550-600.000 adetlik bir toplam satışın olacağını öngörüyoruz. Bu olumlu gelişmelerden tabii ki lüks segment de pozitif yönde etkilenecektir.