NSK direksiyon kolonu daha fazla sürücü güvenliği sunuyor

NSK, çarpışma durumunda güvenilirliği arttıran yeni ayrılabilir yapı tasarımı sayesinde yüksek darbe güvenliği sağlayan bir eğik ve teleskopik direksiyon kolonu geliştirdi. Ayrıca, yeni ünite daha hafif olduğu için yakıt tasarrufu sağlar r ve yüksek titreşim dayanımı sayesinde sürücünün konforunu arttırır.

A012018-N-Image1.jpeg – NSK’nın direksiyon kolonundaki ayrık yapı, kolon şaftının dış borusunda bulunur.

Yeni geliştirilen ayrılabilir yapısının kopma kuvvetini %25 azalttığı NSK’nın en yeni direksiyon kolonun kalbinde daha iyi güvenlik yatar. Bu özellik, ayrılabilir yapının bağlantı braketinden kolon şaftının dış tüpüne hareket ettirilmesiyle başarılmıştır. Sonuç olarak, kolonun darbe sönümleme özelliği sayesinde çarpışma durumunda sürücünün güvenliğini arttırır.

Gerçekte, direksiyon kolonu ünitesinin orta kısmı yerinde kalırken, kolon tüpünün kendi içine doğru çökmesiyle, darbe kuvveti daha güvenilir bir şekilde absorbe edilebilir. Bu, orta bölümün çarpışma sırasında düşecek şekilde tasarlandığı, darbe kuvvet emiliminde daha büyük bir varyasyona yol açtığı geleneksel ünitelere göre zıtlık gösterir.

Yeni direksiyon kolonunun diğer özellikleri arasında sürücünün direksiyon simidinin konumunu yukarı ve aşağı (eğme), ileri ve geri (teleskopik) olarak ayarlamasını sağlayan eğik ve teleskopik bir tasarım bulunmaktadır. Buna ek olarak, ünite daha yüksek titreşim dayanımı sunar, bu da tekerleklerden daha az titreşim iletilmesini ve diğer parçaların direksiyon simidine kadar sütun boyunca rezonansa girmemesini sağlar ve sürüş konforunun ve stabilitesinin artmasına katkıda bulunur. Aslında, yeni direksiyon kolonu, eğik dirseğinin tasarımının optimize edilmesi ile elde edilen %11 (7 Hz) daha yüksek titreşim dayanımı sunar.

NSK’nın direksiyon kolonu çevre için de faydalıdır, çünkü geleneksel alternatiflerden %15 (560 gr.) daha hafiftir ve yakıt ekonomisine katkıda bulunur. Gerekli olan bileşenlerin sayısının azaltılmasıyla daha düşük ağırlık elde edilmiştir. Ayrıca, yapısal şekli, ayrılabilir yapının kolon şaftının dış borusuna hareket ettirilmesiyle basitleştirilmiştir.