LIQUI MOLY yeni ciro rekoru kırdı

LIQUI MOLY, yılın son çeyreğini rekorla kutladı. Şirket, Ekim ayında 53,8 milyon Euro ciro kaydetti. Böylece, on bir ay önce hedeflenen en yüksek seviye çoktan geride kalmış oldu. Alman motor yağı ve katkısı uzmanı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Prost, “Genel konseptimiz ve geniş ürün yelpazemiz, bu başarının temel direkleri,” diyor.

Liqui Moly / Meguin Reportage / Dokumentation am Dienstag (25.07.2017) und Mittwoch (26.05.2017) in Sarlouis.

53,8 milyon Euro, şirket geçmişindeki en güçlü ay ve Ekim 2017’ye kıyasla yüzde 34 artış anlamına geliyor. Ernst Prost, “Her bakımdan çok yönlü bir pozisyona sahibiz ve bu, çok iyi sonuç veriyor,” açıklamasını yapıyor. Bunu sağlamak için, birçok kanaldan yararlanan bir dağıtım gerekiyor. Ayrıca, çok büyük bir ürün çeşitliliği de şart. “Tek yönlü bir pozisyon almamalıyız, çünkü belirli ürünlere olan talep aniden düşebilir.” LIQUI MOLY bu nedenle, ekonomik açıdan çok sallantılı dönemlerde de başarı rotasında kalabilmek için gereken önlemleri erkenden aldı.

İhracat faaliyetlerinin gitgide artırılması da bu önlem paketinin bir parçası. Şirket, ana yurdu olan Almanya’daki pazarda da büyümeye devam etmekle birlikte burada büyüme göstermek, ancak rakiplerin birbirinin payını ele geçirmesi yoluyla mümkün oluyor. Oysa diğer bölgeler ve ülkeler çok daha fazla potansiyel sunuyor. LIQUI MOLY, ürünlerini Mali’de, hatta Yemen’de bile satıyor. Ernst Prost, “savaşın yanı sıra, normal yaşantıya benzer bir şey de sürüyor,” diye ekliyor.

Bu yıl başka rekor cirolar elde edilmesine elbette sevineceklerini ama bunun artık pek beklenemeyeceğini belirtiyor. Yönetim Kurulu Başkanı, “Geçmiş deneyimlerimize göre, Kasım ve Aralık’ta nispeten ortalama değerler elde ediyoruz,” diyor. Yine de önceki yıl olduğu gibi, bu yıl sonunda da yarım milyar Euro cironun kayıtlara geçeceğinden emin.