İkiler Otomotiv Dünya Markası Olmak İstiyor

Automechanika Frankfurt Fuarına bu yıl ilk kez katılan İkiler Otomotiv, kendi ürettiği filtreleri tanıtarak dünya markası olma hedefinde bir adım daha attı.

Otomotiv filtreleri alanında 40 yılı aşkın deneyimi bulunan İkiler Otomotiv, iki yıldan beri kendi filtresini üretiyor. Yenileme pazarının yanı sıra OEM ve OES firmalarına kendi markasını olan FilterQ ile kabul ettirmek isteyen firma, bir dünya markası çıkarmak üzere adımlarını atıyor.

Automechanika Frankfurt 2016 Fuarı’na bu yıl ilk kez katılan İkiler Otomotiv’in Genel Müdürü Ahmet Örikli ile fuardaki stantlarında görüştük ve hedefleri hakkında bilgi aldık.

Öncelikle bize biraz firmanızdan bahseder misiniz?

40 yıllık bir firmayız, 2 yıldır üretim yapıyoruz. Amacımız Türkiye’ye dünya çapında bir marka kazandırabilmek. Automechanika Frankfurt fuarına ilk kez katılıyoruz. Daha önce Automechanika İstanbul ve Dubai fuarlarına katıldık.

Türkiye’de 40’a yakın markanın resmi distribütörlüğünü yapıyoruz. Bugüne kadar dünya çapında markaların distribitörlüğünü yapıyorduk. 2 yıldır kendi üretimimiz olan FilterQ markamızla yola devam etmekteyiz. Hali hazırda Türkiye’de yaklaşık 60 ilde, 13 bine yakın müşterimize filtre konusunda dağıtım hizmeti veriyoruz.

Hangi araç gruplarına yönelik hizmet veriyorsunuz?

Bütün araç gruplarına hitap ediyoruz. Amacımız ürün çeşitliliğinin çok olduğu komple filtrecilik. Filtre sektöründe hem binek araçların ürün çeşitliliğini, hem ağır vasıtaların ürün çeşitliliğini hem de endüstriyel ürünlerin çeşitliliğini sağlamaya çalışıyoruz.

Firmanızın hedeflerinden bahseder misiniz?

Temel hedefimiz Türkiye’ye güzel bir marka kazandırmak. Aftermarket pazarının dışında OEM’e ve OES’e parça üretmek hedefimiz var. Henüz 2 yıldır kendi markamızla üretim yapan bir firma olmamıza rağmen bu sene başında TSE belgemizi aldık. Kendi labaratuvarımızda ürünlerimizi test edebiliyoruz. İleriki süreçte OEM’e ve OES’e ürün verebilmek için ISO TSE 16949 kalite standart belgesini, ISO 14001 ve ISO 18001 belgelerini de alarak üretime devam etmek istiyoruz. Şu anda üretimde çalışan 30’a yakın personelimiz var.

Fuar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Automechanika Frankfurt fuarına ilk defa katıldığımız için daha önceki fuarlarla ilgili bir karşılaştırma yapma şansımız yok. Ancak fuarın firmamız açısından faydalı geçtiğini söyleyebilirim. Firmamızı tanımayan birçok profesyonel bu fuarda firmamızı tanımış oldu, olumlu dönüşler aldık. Marka tanıtımı açısından önemli bir fuar olduğunu ve bu fuara kendimizi geliştirerek sürekli olarak katılmamız gerektiğini düşünüyoruz.