Hibrit motorlu araçlarda artış olacak

Taysad Başkanı Alper Kanca

Otomotiv sektörü büyümeye ara vermeden devam ediyor. 2017’de de ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörü aralıksız son 12 yılı zirvede bitirmiş oldu. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, otomotiv sektörü 2017 yılını 28,5 milyar dolar ihracat ile yine rekor kırarak tamamladı.

2017’de en büyük İhracat pazarı yine AB ülkeleri oldu. Toplamda yapılan 28,5 milyar dolar ihracatın 22 milyarı, yani yüzde 77’si AB ülkelerine oldu. En büyük ihracatçımız Almanya’ya ise 2016’ya göre yüzde 10 artış ile 4 milyar 368 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

TAYSAD olarak başta hedef pazarlarımız olan AB ülkeleri olmak üzere ABD, Hindistan ve Japonya’ya ticari ilişkilerimizi korumak ve güçlendirmek adına sık sık ziyaretler gerçekleştirdik. Tedarikçi firmalarımızın ziyaretlerinde de onlara eşlik ettik.

Son yıllarda sağlanan bu başarıyı sürdürebilmek için hedef pazarlarda ticari ilişkilerimizi sürekli güçlü tutmamız gerekiyor. İhracatta başarıyı sürdürebilmenin en önemli yolu sürekli yeni pazarlara açılmaktan geçiyor. TAYSAD olarak bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Sektörde yatırımlar sürdüğü müddetçe önümüzdeki yıl da bu rakamlara ulaşacağımızı düşünüyoruz.

 Otomotiv sektörünü yine çok yoğun bir yıl bekliyor. Endüstri 4.0 ile dijitalizasyonun en etkin kullanılacağı sektör otomotiv sektörü olacak. Ekonomik üretim modellerine bakıldığında gelinen son nokta, dördüncü sanayi devrimi yani endüstri 4.0, dijital dönüşüm dinamiklerinden yola çıkarak geleceğin akıllı üretim ekonomisini doğuruyor. Bundan dolayı otomotiv sektörü yoğun bir şekilde Endüstri 4.0’a odaklanmış durumda. Endüstri 4.0 ile birlikte hibrit motorlu araçlarda da artış söz konusu olacak. Bildiğiniz üzere ülkemizde de bu konuda çalışmalar başlatılarak, yerli otomobilimizin ilk modeli hibrit motorlu olarak piyasa sunulacak.