Hankook Lastikleri 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçları açıkladı

Hankook Lastikleri, Covid-19 nedeniyle dünya genelinde hissedilen ekonomik yavaşlama ve azalan tüketici duyarlılığı dolayısıyla satışlarda düşüş yaşandığını belirtti. 18 inç ve üzeri satışlarının ise artış kaydetmeye devam etmesiyle, otomobil ve kamyonet lastiği segmentinde %33,7’lik bir satış oranına ulaşıldı. Söz konusu oran, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %2,7’lik bir artışı temsil etmekte.

Premium lastik üreticisi Hankook, bugün yaptığı bir açıklamayla şirketin 2020 yılı 1. çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada konsolide global satışların 1,4357 trilyon KRW (yaklaşık 1,0905 milyar Euro) ve faaliyet kârının ise 105,8 milyar KRW (yaklaşık 80,4 milyon Euro) olduğu belirtildi.

Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde hissedilen ekonomik yavaşlama ve düşen tüketici duyarlılığı dolayısıyla lastik taleplerindeki keskin düşüş, Hankook Lastikleri’nin de kârında azalmaya yol açtı. Covid-19, orijinal ekipman lastikleri ile değişim lastiklerine olan taleplerde yaşanan düşüş ve global üretim tesislerinin çalışma günlerinde yapılan yeni düzenlemeler de dahil çeşitli açılardan global pazarları genel olarak etkiledi.

Salgının etkilerine rağmen, Hankook’un globl üst düzey teknolojisi ve premium ürün kalitesine sahip 18 inç ve üzeri otomobil lastik satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla %2,7’lik bir artış ile birlikte %33,7 oranında gerçekleşti. Kuzey Amerika, Güney Kore ve Çin’deki 18 inç üzeri lastik satışlarındaki istikrarlı büyüme, şirketin premium marka imajını daha da sağlamlaştırdı.

Hankook Lastikleri’nin gelecek planları arasında büyük pazarlardaki 18 inç üzeri lastik satışlarını daha yukarı bir seviyeye çekmek, premium araçlaraorijinal ekipman lastikleri sunmak, ürün rekabet gücünü artırmak ve böylece premium marka olma özelliğini daha da güçlendirmek yer alıyor. Her bir bölge özelinde satış stratejilerini optimize eden Hankook, zorlu pazar koşullarında başarıyı getirecek bir satış artışı hedefliyor. Global üretim gücü ve dağıtım ağları dikkate alınarak ürün çeşitliliğine sahip bir portföy oluşturulması ve satış kanallarında süreklilik arz eden bir büyüme sağlanması bu anlamda alınacak aksiyonlar arasındadır.

­
­ ­ ­
­ ­ ­
­
­
­