Hankook, dijital inovasyon liderliğini kalite kontrol süreçlerinde Yapay Zeka (AI) kulanımı ile daha da ileri taşıyor

Hankook, yapay zeka ve sensörlerle desteklenen makine öğrenim yöntemiyle geleceğin lastik test sürecini otomatikleştirmek amacıyla yola çıkıyor ve dijital inovasyon avantajıyla sahip olduğu liderlik konumunu sağlamlaştırıyor. Araştırma ve geliştirme çalışmaları, özellikle Güney Kore Teknik Üniversitesi KAIST bünyesinde yer alan “HK-KAIST Dijital İnovasyon Merkezi” ile yürütülen ortaklıktan faydalanıyor. Bu ortaklıkla en güncel hedef olarak özellikle karmaşık denetim süreçlerini optimize etmek ve böylece daha da hızlandırılmış üretim süreci elde edilmek isteniyor.

Hankook, kalite kontrol ayağı için otomatik bir test sistemini hayata geçiriyor. Yapay Zeka destekli sistem, dijital sensörlerden faydalanarak ürünleri test etme aşamasında sürekli olarak verimliliği ve doğruluğu artırmanın yollarını araştırmakta ve geliştirmekte. İlerleyen dönemlerde tüm lastik test süreci boyunca gerekli ürün kalitesini ve dolayısıyla sürücü güvenliğini sağlamak için özel olarak eğitilmiş uzmanlar ve aynı zamanda yeni sistemler kullanılacak. Bu amaçla, olası kusurları tespit etmek için son aşamada üç adet kapsamlı denetim gerçekleştirilecek. İnterferometre Lastik Test Cihazı (ITT) ile yapılan inceleme, lastikte hava kabarcıkları olup olmadığını kontrol edecek. Lastiğin içini ayrıntılı olarak incelemek için bir X ışını incelemesi de gerçekleştirilecek. Bunu kalite kontrol departmanı tarafından yapılacak nihai bir dış denetim takip edecek. Tanımlanacak hava kabarcıkları boyut ve şekil açısından tam olarak aynı olmadığından, şimdiye kadar hata tespiti için yürütülen zaman alan ve zorlu inceleme süreçleri, bu sayede daha da kolaylaştırılmış olacak. Hankook’un uzman teknisyenleri, Yapay Zeka ile inceleme sürecinin geliştirilmesine yönelik çeşitli kriterleri temel alan uygunsuzlukların tespiti için yılların tecrübesiyle kazandıkları uzmanlıklarını kullanarak sürece katkıda bulunmaktadır.

Hankook, bundan böyle Yapay Zeka teknolojisini kullanarak geliştirilen yeni otomatik denetim sistemini ITT sürecine uygulama kararı alarak, dijital inovasyon liderliğini pekiştirecek. Bilgisayarla desteklenen denetim süreci, taranan ürün kesitlerinden elde edilen örnekleri karşılaştırarak, ürünlerde karşılaşılan düzensizlikleri bağımsız ve sistematik bir şekilde tespit edecek ve raporlayabilecekr.  Hankook ve Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST), Endüstri ve Sistem Mühendisliği Departmanının ortak girişimi olan HK-KAIST Dijital İnovasyon Merkezinde, bu otomasyon sistemini hayata geçirmek için Yapay Zeka uzmanlarıyla çeşitli geliştirme faaliyetleri yürütmekte. Bu faaliyetler sayesinde ITT süreci ile iç denetimin bütünlüğü ve verimliliği artırılmakla birlikte, aynı zamanda üretim süresi de azaltacaktır. Uzun vadede Hankook, X-ışını denetimi ve harici denetim faaliyetleri için de Yapay Zeka teknolojisinden faydalanmayı planlamakta.

Hankook Technology Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Başkan Hyunshick Cho: “Hankook kendisini dijital pazar lideri olarak konumlandırmış bir firmadır. Otomatik denetim sisteminin geliştirilmesi, inovasyona odaklanan bir diğer özellik olarak, hızla değişen bu iş ortamında, dijital dönüşümde lider konumda kalmamızı sağlamamıza olanak tanıyacaktır” diyor ve ekliyor: “İnovasyon faaliyetlerimizi teşvik etmeye ve kendimizi global bir lider olarak konumlandırma çalışmalarımıza devam edeceğiz.”.

Geleceğin teknolojisinde daha fazla uzmanlık kazanmak amacıyla imalat ve lojistik alanlarından araştırma ve geliştirme faaliyetlerine kadar tüm alanlarda KAIST ile ortak çalışmaların yürütüldüğü “HK-KAIST Dijital İnovasyon Merkezi” kurulmasının ardından, 2019 yılının Nisan ayında Hankook, Güney Kore’nin önde gelen bilim ve teknoloji üniversitesi olan KAIST ile dijital dönüşüm yoluyla araştırma ve geliştirme kapasitesini artırmak ve dijital teknoloji becerilerini daha da ileriye taşımak için bir anlaşma imzalamıştır. muştur.

Teknik inovasyon alanında yapılan yatırımların firma için giderek daha da önem kazandığı gerçeği, 2019 yılında firma adının Hankook Tire & Technology olarak değiştirilmesiyle daha da vurgulanmış olup, lastik üreticisinin artan teknolojik yöneliminin altı çizilmiştir. Geçen yıl lastik üreticisi, Yapay Zekadan faydalanarak lastik bileşiklerinin özelliklerine yönelik bir tahmin modeli olan “Sanal Bileşik Tasarım (VCD) Sisteminin” geliştirilmesiyle büyük başarı elde etmiştir. Hankook lastik endüstrisinde dijital inovasyona öncülük edecek ve nihai olarak müşterilerin ihtiyaçlarına özel yüksek kaliteye sahip ürünler üretecek akıllı fabrikalar inşa etme amacıyla bu teknolojiyi, tüm lastik geliştirme süreçlerine yaymayı planlamaktadır.