Hankook, 3. kez DJSI Dünyası’nda yer aldı

Hankook Lastikleri en sürdürülebilir global lastik üreticilerinden biri olarak çevre korumasına yapmış olduğu olağanüstü katkıları ile bir kez daha ön plana çıktı. Şirket üst üste üçüncü kez Dow Jones Sürdürülebilir İndeks Dünyası (DJSI Dünyası)'nda yer alarak, çevre politikasına ve çevresel yönetim sistemlerine, tedarik zinciri yönetimine, sosyal sorumluluğa ve toplum katılımına olan bağlılığının altını çizmektedir.

Hankook Lastikleri, statüsünü dünyadaki en sürdürülebilir lastik şirketlerinden biri olarak güçlendiren Dow Jones Sürdürülebilir İndeks Dünyası’na (DJSI) üst üste üçüncü kez dahil olduğunu bildirdi.

DJSI’nın değerlendirmesine tabi olan otomobil endüstrisindeki 2.521 şirket arasından Hankook Lastikleri, üst üste üç yıl en olağanüstü şirketlerden biri olarak derecelendirildi. Hankook Lastikleri, çevre politikası ve yönetim sistemleri, tedarik zinciri yönetimi, kurumsal sosyal sorumluluk ve hayırseverlik alanlarında yüksek puanlar aldı. İş ahlakı kurallarında Hankook Lastikleri büyük bir gelişme göstermektedir. Bütün olarak değerlendirildiğinde Hankook Lastikleri, ekonomik, çevre ve sosyal yönetimin üç boyutunda da olağanüstü bir performans göstermektedir.

Şirket genelindeki proaktif ve süregelen kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri, böyle bir başarıyla sonuçlanmıştır. Hankook Lastikleri, zorlayıcı hedefler koymakta ve toplum üzerinde pozitif bir etki bırakmak için dünya çapında çeşitli paydaşlarla işbirliği yapmaktadır.

2018 yılında Hankook Lastikleri, ürünlerinin kullanımını çevresel iyileştirmeye yönlendirmek için her anlamda sürdürülebilirlik (yenilenebilir, geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ve az kaynak kullanan) üzerine odaklanan araştırmalar için orta-uzun vadeli bir yol haritası oluşturmuştur. Bu yol haritasının esas amacı 2045 yılına kadar tamamen sürdürülebilir ham maddeden yapılmış lastikler geliştirmektir. Ayrıca, 2017 sonundan itibaren Hankook Lastikleri, çiftçiler, tüccarlar ve işlemcilerin dahil olduğu tüm ticari zincir vasıtasıyla doğal kauçuk sürdürülebilirliğini geliştirmek için çalışmaktadır. Hankook Lastikleri kendi Doğal Kauçuk Sürdürülebilirlik (NRS) politikasını oluşturmak için sivil toplum kuruluşları, doğal kauçuk tedarikçileri, üreticiler ve çekirdek müşterilerin dahil olduğu global lastik endüstrisinin ünlü danışmanları ile işbirliği yapmaktadır. Şirket aynı zamanda uluslararası düzeyde düzenlenmiş kimyasallar için ön filtreleme süreçleri oluşturarak daha güvenli ve daha sağlıklı bir iş yeri ortamı yaratmaya çalışmaktadır.

Hankook Lastikleri Başkanı ve CEO’su Hyun Bum Cho konuyla ilgili olarak “Üst üste üçüncü kez DJSI Dünyası’na dahil edilmek başlı başına bir gurur olmakla birlikte Hankook Lastikleri’nin kendi sürdürülebilirlik gayretleri ile doğru yolda olduğunun da kanıtıdır. Biz, global üst düzey bir şirket olarak bu hızlı değişen çevrede var olmanın kalmanın ekonomik, çevresel ve sosyal tüm boyutlarda geliştirilmiş performans gerektirdiğinin tamamen farkındayız. İlerlememizi sürdürürken Hankook Lastikleri, dünyanın her yerinde olumlu bir büyüme sağlamak için kendi inovasyonuna devam ederken hem şirket içinde hem de şirket dışında mücadelesini sürdürecektir.” dedi.

Kurumsal sürdürülebilirlik ve yatırımı değerlendiren en etkili global endeks olan DJSI, finansal, çevresel ve sosyal etkiler dahil olmak üzere tüm kurumsal yönleri takip eder. S&P Dow Jones Indices ve RobecoSAM tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. DJSI, tüm endüstri gruplarından sürdürülebilirlik liderlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Temmuz ayında, Hankook Lastikleri, 2018 Tedarikçi Ödülü töreninde global otomobil markası Group Renault’dan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü aldı. Bu ayrıca, Hankook Lastikleri’nin en sürdürülebilir global lastik şirketlerinden biri olarak birinci sınıf sürdürülebilirliği desteklediğini vurgulamaktadır.