Gazpromneft Lubricants modern otomobiller için premium yağlar üretiyor

“Gazpromneft Lubricants olarak yoğun bir rekabet içeren Türkiye pazarının ihtiyaçlarını giderecek geniş ürün yelpazemiz ve yüksek kaliteli ürünlerimiz sayesinde madeni yağ piyasasında bizden beklenilen paylara ulaşmayı hedeflemekteyiz.”

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Gazprom’un Türkiye’deki yapılanması ve organizasyonundan bahseder misiniz?

Gazpromneft Lubricants olarak 2012 yılından beri Türkiye’de faaliyet göstermekteyiz. Dağıtımlarımızı tek bir yetkili distribütör üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Operasyonel süreçlerde gerek distribütörlerle gerek bayilerle beraber ortak bir çizgide hareket ederek, hem ürün hem hizmet anlamında kaliteyi farklı bir biçimde sunuyoruz.

Türkiye’deki yatırımlarınız hangi alanlara yoğunlaşacak?

Mayıs ayında Bursa’da açmış olduğumuz G-Energy Service’in yeni şubelerini İstanbul, İzmir gibi diğer büyükşehirlerde düşünmekteyiz. Gazpromneft markalı ürünlerin yanı sıra G-Energy markalı yüksek kalite ürünler ile son model araçların da ihtiyaçlarına cevap verecek hibrit bir marka olarak ilerleyeceğiz.

G-Energy motor yağlarından genel olarak bahseder misiniz?

Gelişen teknoloji sayesinde daha karmaşık hale gelen otomobiller, ileri teknoloji ürünü modern yağlama maddelerine olan talebi tüm dünyada giderek arttırıyor. Mercedes Benz, Volkswagen, BMW, Porsche, Renault ve GM gibi dünyanın önde gelen araç üreticileri tarafından onaylanmış G-Energy motor yağı, aynı zamanda G-Energy Far East serisiyle Uzakdoğu markalı araçların da ihtiyaçlarını karşılıyor.

İtalya’dan Gelen G-Energy motor yağları; en yüksek uluslararası kalite standartlarını karşılamak adına; sektöründe önde gelen teknoloji uzmanları, pazarlamacılar ve tasarımcıların iki yıllık emeğinin ardından 2010 yılında İtalya’da bulunan Bari tesislerinde üretime başlamıştır. Her zaman en iyisini hedefleyen markanın görsel imajları ise ünlü İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiaro’nun Italdesign tasarım stüdyolarında yaratılmıştır.

Markanın gelişiminde en büyük ivme, 15 ülkede 120’den fazla uzman servis istasyonundan oluşan, uluslararası bir zincir olan G-Energy Service projesi tarafından sağlanmıştır. Günümüzde G-Energy Service sadece Rusya, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Belarus ve Azerbeycan’da değil; İtalya, Macaristan, Yunanistan, Makedonya ve hatta Çin’de olmak üzere faaliyetlerine devam etmektedir. Kazakistan’da tüm büyük şehirlerde toplam 9 istasyon olmak üzere geniş bir ağda hizmet veren G-Energy Service; Türkiye’deki ilk şubesini Mayıs ayında kullanıcıların hizmetine açmıştır.

G-Energy motor yağları; formülünde kullanılan Adaptive Components Formula (ACF) teknolojisi sayesinde, gerekli katkı maddelerinin doğru zamanlarda devreye alır, motorun çalışma koşullarına bağlı olarak gerekli performans özelliklerinin geliştirilmesine ve tüm çalışma koşullarında motor için maksimum koruma sağlamanıza olanak verir. Bu teknoloji sayesinde G-Energy motor yağları farklı motorlarda ve farklı çalışma koşullarına uyum sağlama konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir.

Üretiminde sadece en iyi temel bileşenlerin kullanıldığı ve önde gelen uluslararası araştırma merkezleri ile birlikte geliştirilmiş olan G-Energy ürün grubunda sentetik ve yarı sentetik olmak üzere motor yağlarının yanı sıra şanzıman yağları, servis yağları, gresler ve birtakım teknik sıvılar da yer almaktadır.

Şirket olarak farklı alanlarda çalışmalarınız bulunuyor. Otomotiv sektörüne odaklı olan çalışmalarınız hangileridir? Türkiye’de otomotiv alanında neler yapacaksınız?

Gazpromneft Lubricants sadece madeni yağ sektöründe hizmet vermektedir. Dünyanın önde gelen üreticilerin fabrikalarında ilk dolum yağı olarak da ürünlerimiz kullanılmaktadır. Türkiye’deki otomotiv sektörü çok dinamik ve rekabetçi, biz de madeni yağ konusunda bu rekabetin içerisinde kaliteli hizmet etmek adına var olmaya devam edeceğiz.

Bursa bölgesinde yaptığınız son yatırımınızdan genel olarak bahseder misiniz?

G-Energy Service dünya çapında yürütülmekte olan bir servis istasyonu projesi. Bu projenin Türkiye’deki ilk ayağını Bursa’da açtık. Projenin genel amacı yüksek kaliteli ürünlerimizin yanı sıra yüksek kalitede hizmet sağlayan bir istasyon yaratmak. Bunu da yatırımlar sayesinde istasyonu baştan aşağı yenileyen G-Energy Service projesiyle başarabiliyoruz.

Türkiye’de önümüzdeki dönemde nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

Gazpromneft Lubricants olarak yoğun bir rekabet içeren Türkiye pazarının ihtiyaçlarını giderecek geniş ürün yelpazemiz ve yüksek kaliteli ürünlerimiz sayesinde madeni yağ piyasasında bizden beklenilen paylara ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Dakar’da Test Edildi

2013 yılında G-Energy motor yağları, özellikle spor ve yüksek güçlü motorlar için geliştirmiş olduğu G-Energy Race serisiyle, Dünya Ralli Şampiyonası’nın yanında efsanevi Dakar maratonuna katılan G-Energy Team sayesinde motor sporları dünyasında yeni bir G-Energy takımı ortaya çıkarmıştır. Gerçek arazi sürüşü ve aşırı yük koşullarında saha testlerine dayanan G-Enerji motor yağları; ACF teknolojisinin uyarlanabilir formülünün benzersizliğini kanıtlamıştır.