Ekol Otomotiv sektörde bir çekim merkezi olmayı sürdürüyor

“Bu yıl yeni şirket ortaklarımız Aksay, Canlı, Davet ve Neko otomotivin grubumuza katılması ile daha da güçlenerek büyüyoruz. Ayrıca 1 Mart itibarı ile İzmir’de yerleşik uzak doğu kökenli araçlarda uzman Altay otomotivin de grubumuza katılması ile bu araç segmentinde daha da güçlü bir konuma gelmiş bulunuyoruz.” 

AD Ekol Genel Müdürü N. Hakan Ataoğuz

Firma ana faaliyet alanlarınız ve hitap ettiğiniz pazarlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firmamız sektörün en büyük oyuncularına oto yedek parça konusunda hem satın alma hem de lojistik hizmeti veren bir kuruluştur. Bizler bağımsız yedek parça pazarına ürünler ve hizmetler sunmaktayız diğer bir anlatımla yetkili servisler dışında kalan pazara ürünler ve hizmetler sunmaktayız. Tedarik sağladığımız grup firmalarımız bulundukları bölgelerde en iyi hizmeti en uygun maliyetler ile gerek perakendecilere gerekse servislere ulaştırma gayreti içindeler.

Orijinal olarak tanımlana ürünler ile sizlerin pazara sunduğunuz ürünler arasındaki fark nedir?

Yetkili servislerde araçlara monte edilen orijinal olarak adlandırılan ürünleri pazara üreticilerin kendi kutusunda uygun fiyatlar ile satarak son tüketici olan araç sahiplerine daha uygun fiyatla aynı ürünü tedarik etmekteyiz. Diğer bir deyişle bizlerin sunduğu ürünlerin üreticileri aynı, sadece yetkili servisler kendi temsil ettiği aracın markasının kutusunda biz ise aynı ürünü üreten firmanın kutusunda sunmaktayız.

Yakın zamanda gruba katılan yeni ortak ya da üye statüsünde firmalar var ise bilgilendirebilir misiniz?

Bu yıl yeni şirket ortaklarımız Aksay, Canlı, Davet ve Neko otomotivin grubumuza katılması ile daha da güçlenerek büyüyoruz. Ayrıca 1 Mart itibarı ile İzmir’de yerleşik uzak doğu kökenli araçlarda uzman Altay otomotivin de grubumuza katılması ile bu araç segmentinde daha da güçlü bir konuma gelmiş bulunuyoruz.

Bağlı olduğunuz uluslararası ticari grup olan Auto Distribution International tarafında gelişmeler nelerdir?

2017 yılında Belçika Brüksel’de yerleşik Auto Distribution international firmasına ortak olduk bu sayede hem ülkemizi böyle büyük bir köklü kuruluşta temsil etmeye hem de küresel olarak sektöre yön veren bir grupta söz sahibi olma yolunda bir adım atmış olduk. Bunu ülkemiz ve sektörümüz açısından bir gurur kaynağı olarak görmekteyiz.

Görüldüğü üzere Ekol Otomotiv dün olduğu gibi bugünde sektörde bir çekim merkezi olmayı sürdürmektedir.