Dijitalleşmemiz hızlanıyor

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu

 

 

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 yılının 11 aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 oranında azalarak, 819.954 adet olarak gerçekleşti. Sadece otomobil satışları, geçen yıla göre yüzde 4 civarında azalırken, hafif ticari araç satışları ise otomobil pazarının aksine, yüzde 2 oranında arttı. 2017 yılına önce ÖTV artışı, sonrasında da kurlardaki artış ile başlayan otomotiv pazarının, tüm bu gelişmelere rağmen, Aralık ayındaki kampanyaların da etkisiyle satışların bir miktar hareketleneceğini ve toplam pazarın geçtiğimiz yıl paralelinde 950 bin adet civarında kapatacağını öngörüyoruz.

 

2018 yılında, otomotiv pazarını ise döviz kurlarındaki gelişmelerin etkilemesini bekliyoruz. Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi gelişmeler ile küresel çaptaki gelişmelerin etkisiyle belirlenecek kurların, otomobil fiyatları üzerindeki etkileri pazarın en belirleyici etmeni olmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl da otomotiv pazarının, bu yıla paralel bir şekilde oluşacağını öngörüyoruz. 

Yeni modeler ve motor seçenekleri gelecek

Doğuş Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği markalar, 2018 yılında da yeni modelleri ve yeni motor seçenekleriyle kullanıcılara sunuluyor olacak. Önümüzdeki yılın ortalarına doğru Volkswagen Binek Araç’ın, Yeni Touareg ve T-Roc’u satışa sunuluyor olacak. Audi ise, ilk çeyrekte Yeni A8 ve Yeni A7’yi kullanıcılar ile buluşturacak. Seat, Ocak ayında yeni kompakt SUV’u Yeni Arona’yı, ilk çeyrekte ise Yeni Ibiza’nın dizel versiyonunu, Skoda, ilk çeyrekte Yeni Karoq’u, Porsche de Şubat ayında Yeni Cayenne’i ve Volkswagen Ticari Araç da Amarok Canyon’u Şubat ayından itibaren satışa sunacak.

Sektörümüz büyük bir dijital dönüşümün arifesinde. 5 yıl önce otonom sürüşlü otomobilleri konuşurken, şimdi otonom araçlarda insanların nasıl vakit geçireceklerini konuşuyoruz. Doğuş Otomotiv olarak, dijital dönüşüm bir süredir, gündemimizde ilk sırada yer alıyor. 2017 yılında iş süreçlerimizi dijitalleşmek adına Dijital Dönüşüm Departmanı oluşturduk. Kurumumuzu ve çalışanlarımızı çağın ve gelecekteki dönemin ruhuna uygun hazır olmasını hedefliyoruz. Teknolojik yenilikleri ve dijital imkânları farklı hizmetler yaratmak adına 2018 yılında da kullanmaya devam edeceğiz.