Anadolu Motor bu yıl da sektörün öncülerinden olacak

“Önümüzdeki dönemde stok ve ürün çeşitliliğini artırarak iş hacmimizi daha da büyüteceğiz. Geniş yedek parça bayi ağımız ile Türkiye’nin her noktasında yedek parça sektörünün en güçlü markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.”

Türkiye’nin sayılı şirketlerinden olan Anadolu Motor’un Yedek Parça ve Satış İhracat Müdürü Ferruh Biçer ile otomotiv dünyasını, Anadolu Motoru ve iş dünyasına yönelik planlarını, dijital dönüşümü ve Endüstri 4.0’ı konuştuk. İş dünyasına ve pazarlama stratejilerine büyük yön verecek yeni hedefler ile Anadolu Motor bu yıl da iddialı bir firma. Sohbetin ayrıntılarını sizler için derledik.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Genel olarak kariyerinizden, otomotiv sektöründeki çalışmalarınızdan ve özel olarak Anadolu Motor içerisindeki görevinizden bahsedebilir misiniz?

Meslek hayatıma bir üretim firmasında proje mühendisi olarak başladım. Farklı firmalarda üretim ve servis mühendisliği yaptıktan sonra, 1997 yılında yollarım Anadolu Motor ile kesişti. 1997 ile 2001 yılları arasında Satış Sonrası Hizmetler Mühendisliği’nde çalıştım ve daha sonra da bu bölümün yöneticiliğini yaptım. 2001 yılında Avusturya’ya gitmek gibi büyük bir fırsat ayağıma geldi. Avusturya’ya giderek 3 yıl boyunca farklı firmalarda çalışma fırsatı yakaladım. 2004 yılında yurda tekrar döndüğümde ise Anadolu Motor bünyesinde çalışmaya devam ettim. 2013 yılında kadar Satış Sonrası Hizmetler yöneticisi olarak görev yaptım. Ardından Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak iş yaşantıma devam ettim. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri ise Yedek Parça Satış ve İhracat Müdürlüğü görevini icra ediyorum.

Anadolu Motor, Türkiye’de otomotiv alanında etkin çalışmalar yapmaya devam ediyor. Anadolu Motor’un genel yapılanmasından ve faaliyet alanlarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Anadolu Motor; Anadolu Grubu’nun otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren ve 50 yılı aşkın motor üretim ve pazarlama tecrübesiyle sektöre öncülük eden firmalardan birisidir. Anadolu Motor olarak, müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak amacıyla müşterilerimize ileri teknolojiyi sunuyoruz. Tüm Türkiye’de toplamda 200 bayi ve 400 anlaşmalı servis ile hizmet vermekteyiz.

 

Türkiye’nin modern tarım teknikleriyle tanıştığı yıllarda motor üretimimize başladık. Uzun süre üretimimizi Lombardini lisansı altında gerçekleştirdikten sonra, halen kendi markamız olan “ANTOR”la üretimimize devam ediyoruz. Ürettiğimiz motorları, aralarında İtalya’da bulunan yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyoruz. Antrac markası ile müşterilerimize, üretim ve ithalatını gerçekleştirdiğimiz çapa makineleri, motopomplar, benzinli ve dizel motorlu jeneratörleri kapsayan geniş ürün portföyümüzü sunuyoruz. Ayrıca HONDA Güç Ürünleri, HONDA MARINE dıştan takma deniz motorları ve LOMBARDINI dizel motorların da distribütörlüğü görevini sürdürüyoruz.

Anadolu Motor’un ön plana çıktığı ürünler hangileridir? Bize bunu anlatır mısınız?

Anadolu Grubu’nun kurduğu ilk şirketlerden birisi de Anadolu Motor’dur. Kendi sektörümüzde kendi dizel motorunu üreten ve bu motoru kendi ekipmanlarında kullanan tek firmayız. Özelikle tarım sektöründe hem üretici hem de distribütör olarak aktif rol oynuyoruz. Tarıma verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak üretimini yaptığımız ANTOR markalı motorların yanı sıra, üretim ve ithalatını gerçekleştirdiğimiz çapa makineleri, motopomplar, benzinli ve dizel motorlu jeneratörleri kapsayan geniş ürün portföyümüzü ANTRAC markası ile sunuyoruz.

HONDA Güç Ürünleri portföyümüzdeki jeneratör, çapa makinesi, çim traktörü, çit biçme, üfleme ve tırpan makinelerinin satışına devam ediyoruz. Bunun yanı sıra deniz tutkunları için 30 yılı aşkın süredir teknelere ve şişme botlara yönelik Honda Marine dıştan takmalı deniz motorların distribütörlüğünü yapıyoruz.

Anadolu Motor olarak yedek parça sektöründe ANPA markası adı altında sürdürdüğümüz çalışmalarımızla da adımızdan söz ettiriyoruz. Halihazırda üretimine ve distribütörlüğüne devam ettiğimiz ürünlerin yedek parçalarını Türkiye’ni dört bir yanına yaygın servis ağı üzerinden hızla ulaştırıyoruz. Geniş yelpazedeki ürün portföyümüzle pazarın en güçlü oyuncularından biri olma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Anadolu Motor, teknoloji yatırımları ve Ar-Ge yaklaşımı ile sektöründe Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. Son dönemde yapılan yatırımlardan kısaca bahseder misiniz?

Diğer bütün büyü kuruluşlar gibi bizde Anadolu Motor olarak teknolojik yatırım ve AR-GE’ye büyük önem veriyoruz. Geçtiğimiz yıl Ar-Ge departmanımızın, çiftçilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak geliştirdiği Antrac Smart’ı kamuoyuna sunduk. Yaklaşık bir buçuk yıllık bir çalışma sonrasında portföyümüze eklediğimiz otomatik şanzımanlı çapa makinası Antrac Smart, kullanım kolaylığıyla tarım sektöründe olağanüstü kolaylıklar yaratıyor. Geçen yıl Bursa Tarım Fuarı’nda Antrac Smart’ın lansmanını gerçekleştirdik. Ürünümüzün teknik özellikleri sayesinde çiftçilerimiz artık çapalama işini çok kolay yapabiliyor. Dünyada benzeri olmayan Antrac Smart için patent başvurumuzu da yaptık.

Ayrıca Anadolu Motor olarak 7 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge Merkezi başvurumuz TC. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. Yenilikçi ürün çalışmaları ile 2010 yılında TÜBİTAK, TTGV ve TUSİAD tarafından “Türkiye Teknoloji Ödülü Birinciliği” ile ödüllendirilen AR-GE ekibimiz, başarılı çalışmalarına Ar-Ge Merkezimizde bu yıl da devam edecek. Diğer yandan geçtiğimiz yıl traktör alanında da önemli bir yatırıma imza attık. Distribütörü olduğumuz Landini traktörlerinin üreticisi İtalya’nın köklü firması Argo Tractors ile Türkiye’de üretim yapmak üzere anlaştık. Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors’ün yarı yarıya ortaklığı ile Anadolu Landini şirketini kurduk. Landini Globe markalı traktörlerin 50-75 beygir gücü arasındaki 4 farklı modelinin üretimini gerçekleştirmeye hazırlanan Anadolu Landini, portföyünde yer alan diğer traktör modellerini de yerlileştirmeyi hedefliyor.

Otomotiv sektöründe son dönemde dijitalleşme, otonom araçlar ve elektrikli çözümler gündemi sıkça meşgul ediyor. Yedek parça alanında baktığınızda sektörü nasıl bir değişim bekliyor?

Dijital dönüşümün en belirgin etkisinin satış kanalları ve satış yöntemi olduğunu düşünüyoruz. Bu dijital dönüşüme adapte olabilmek için Satış Sistemleri konusunda gerekli yatırımları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan yeni ürün ve servis fırsatlarını yakından takip ederek portföyümüzü güçlendirmeye çalışıyoruz.

Sizce Türkiye otomotiv yedek parça alanında bu değişimlere hazır mı?

Halihazırda üretilmiş ve pazarda mevcut olan milyonlarca ürün var. Bu ürün gruplarına yedek parça tedariğine aynı şekilde devam edeceğiz. Sipariş ve satış şekillerinde farklılıklar yaratabiliriz. Ancak teknoloji ağırlıklı ürünlerde, farklı teknolojik çözümler ve yapılar ortaya çıkabilir.

Şu anda gündemi meşgul eden diğer bir konu Endüstri 4.0. Bu konuda Türkiye’nin genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Endüstri 4.0, dijital dönüşüm dinamiklerinden yola çıkarak geleceğin akıllı üretim ekonomisini doğuruyor. “Dördüncü Endüstri Devrimi” olarak nitelenen bu kurgu Türkiye için dünya ile rekabet açısından büyük önem taşıyor.

Öte yandan biz, endüstri 4.0 için oldukça avantajlı bir konumda bulunuyoruz. Türkiye’deki fabrikaların çoğunluğu, süreçlerindeki otomasyon kullanımına bağlı olarak Endüstri 2.0 ile 3.0 arasında bir yerde konumlanıyor. Otomotiv, ilaç, savunma ve havacılık gibi sektörlerde ise Endüstri 4.0’a çoktan geçildiğini söyleyebiliriz.

Automechanika İstanbul fuarı yaklaşıyor. Bu fuar için özel bir çalışmanız olacak mı?

Bu yıl Automechanica fuarında 2. yılımızı dolduruyoruz. Bizim için satışını yaptığımız ürün gruplarını sergileme imkânı bulduğumuz gibi, bayi ve müşterilerimizle bir araya gelme fırsatı sağlayan bir organizasyon olarak öne çıkıyor. Özellikle yurt dışından gelen müşteri yoğunluğu, yeni kanallara nüfuz etmemizi sağlıyor.

Fuarda sergileyeceğiniz / tanıtacağınız yeni ürünlerinizden bahseder misiniz? Hangi ürün ya da ürün grupları ile fuara katılacaksınız?

Anadolu Motor olarak gerek üretimini gerekse distribütörlüğünü yaptığımız deniz motoru, motor, motopomp, jeneratör, çapa ve çim biçme makineleri gibi ürünlerin zengin yedek parça seçenekleri ile fuarda yer alacağız.

2018 yılı için markanız ve kurumunuz için genel öngörünüz nelerdir? Bu yıl içerisinde nasıl bir strateji ile hareket etmeyi düşünüyorsunuz?

Anadolu Motor olarak, dünyanın yedek parça pazarındaki en büyük markalarıyla yaptığımız distribütörlük ve işbirliği anlaşmaları sayesinde portföyümüzde yer alsın ya da almasın güç ürünlerine yönelik her türlü yedek parça ihtiyacını uygun fiyat ve tedarik garantisiyle karşılıyoruz. Önümüzdeki dönemde stok ve ürün çeşitliliğini artırarak iş hacmimizi daha da büyüteceğiz. Geniş yedek parça bayi ağımız ile Türkiye’nin her noktasında yedek parça sektörünün en güçlü markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.